• март 23, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Започнува изградбата на најголемиот систем за складирање енергија на батерии во Белгија

Започнува изградбата на најголемиот систем за складирање енергија на батерии во Белгија

Во Белгија започна изградбата на проект кој ќе биде најголемиот систем за складирање батерии (BESS) со капацитет од 25 MW / 100 MWh.

Системот за складирање на литиум-јонски батерии на Nala Renewables ќе стане оперативен во Бален во регионот Фландрија во Белгија до крајот на 2022 година, како дел од топилницата за цинк на Nystar.

Nala Renewables е заедничко вложување помеѓу трговецот со стоки Трафигура и IFM Investors. Во проектот „Бален“ ќе бидат инвестирани 30 милиони евра, а еден милион евра од фондот за стратешка поддршка за заштита на животната средина ќе инвестира и локалната фламанска влада.

„Меѓународната енергетска криза и рускиот напад врз соседна Украина ни покажаа појасно од кога било дека се потребни големи инвестиции во локалното производство на чиста енергија со цел да се намали зависноста од странски земји. За жал, обновливата енергија не е секогаш при рака. енергија е неопходно“, изјави Зухал Демир, фламански министер за енергетика и животна средина.

Проектот Бален ќе придонесе за балансирање и стабилност на електричната мрежа, покрај тоа што ќе ја насочи произведената обновлива енергија во периоди кога побарувачката е најголема. Неодамна, системот победи на аукција за резервен капацитет организирана од мрежниот оператор ЕЛИА, како еден од четирите проекти на БЕСС кои добиваат договори.

Тоа е најголемиот проект за складирање батерии кој моментално се развива во Белгија, заедно со проект во Руиен кој се развива како заедничко вложување помеѓу Јапонија и Белгија.

Nala Renewables има за цел да развие вкупно проекти за обновлива енергија од 4 GW, кои би биле во функција, во изградба или во подоцнежни фази на развој до 2025 година. Целта е двојно зголемена во однос на минатата година.

Nyrstar е подружница на Trafigura, а компаниите рекоа дека Nala Renewables ќе гради и управува со проекти во близина на рударски инфраструктурни проекти, проекти во пристаништата Трафигура и топилниците.

Проектите за складирање на енергија од батерии во Белгија се развиваат побрзо отколку во другите делови на Европа благодарение на пазарните правила кои се поповолни за складирање. Пазарот е стимулативен за развој на складирање енергија, поради недостаток на мрежна флексибилност и слаба поврзаност со другите пазари.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…