TIME го избра Илон Маск за „Личност на годината“

Годинешниот добитник на престижната титула „Личност на годината“ на американскиот магазин TIME е Илон Маск.

Секоја година, од 1927 година, еден од најпознатите американски магазини објавува која е „Личност на годината“ во декември.

Илон Рив Маск е јужноафрикански претприемач и инженер. Тој е основач, директор и главен инженер/дизајнер на компанијата „Space Ex“, ко-основач, директор и дизајнер на производи во Tesla, ко-основач и директор на Neuralink и ко-основач на PayPal.

Личноста на годината ја избира главниот уредник на овој неделник, а критериумите ги дефинираше првиот издавач Хенри Лук.

Се избира личност или личности кои повеќе од другите влијаеле на вестите и нашите животи, без разлика дали во добра или лоша смисла.

До 1999 година, титулата официјално беше наречена „Маж на годината“ или „Жена на годината“.

Можеби ќе ве интересира...

НИКАКО НЕМОЈТЕ ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ: Овие знаци сугерираат дека вашиот телефон може да е заразен со малициозен софтвер

BiznisPRO

Американците за време на празниците потрошиле рекордни 222 милијарди долари на онлајн купување

BiznisPRO

Илон Маск отпушти речиси половина од вработените во „Твитер“, а на оние што останаа им постави нов ултиматум

BiznisPRO