Збогум, засекогаш: Пропадна традиционален синџир на пекари

Традиционалниот германски синџир на пекари Грау одлучи да ги затвори вратите по 80 години работа.

Германските медиуми пишуваат дека одлуката за конечно затворање била донесена откако ланецот извесно време бил во банкрот.

Традиционална германска пекара, по 80 години работа, трајно се затвора и покрај долгата историја на компанијата и мерките за спасување, пишува магазинот „Феникс“.

Синџирот пекари Грау од Штутгарт постои од 1939 година. Отсекогаш се карактеризирал со висококвалитетни пекарски производи и единствена корпоративна филозофија. Во летото 2023 година, таа мораше да поднесе барање за стечај.

Во тоа време, многумина веруваа дека вината е на сопственичката Инес Грау, која го води синџирот пекари веќе 37 години. Имаше тврдења дека компанијата продолжува да се шири и покрај тоа што нема доволно пари за постојните филијали и работници.

Во тоа време, самата Грау беше оптимист дека мерките за реструктуирање како дел од стечајната постапка ќе ја спасат компанијата.

Мерките вклучуваа, меѓу другото, затворање на неколку филијали, внатрешно реструктуирање и прилагодувања на производите. Затоа Грау веруваше во нов почеток. Сепак, стечајниот управител побара дополнителни мерки за реструктуирање.

Сепак, во очите на сопственикот, тоа веќе немаше никаква врска со традиционалната корпоративна филозофија.

Клиентите особено ги ценат рачно изработените и висококвалитетни печива, истакна таа. Затоа решила засекогаш да ја затвори традиционалната пекара по повеќе од 80 години.

Во официјалното соопштение на компанијата Грау, сопственичката изјавила дека оваа одлука и го скршила срцето. Канцелариите во Штутгарт сега ги затворија вратите.

Преку веб-страницата, сопственичката им се заблагодари на своите клиенти и работници за сè.

Можеби ќе ве интересира...

Расте цената на нафтата на светските берзи

BiznisPRO

РКЕ СО НОВА ЦЕНА НА ГОРИВАТА – Се очекува големо намалување

BiznisPRO

Се повеќе музичари во Србија: Индустријата оствари промет од 168 милиони евра

BiznisPRO