• ноември 11, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Здравко Илиќ дел од E-commerce конференцијата во Скопје „ Политики за електронска трговија во рамките на ЦЕФТА – пазарот на е-трговија вреден 1 милијарда евра поблизу до бизнисите во регионот“

Здравко Илиќ дел од E-commerce конференцијата во Скопје  „ Политики за електронска трговија во рамките на ЦЕФТА – пазарот на е-трговија вреден 1 милијарда евра поблизу до бизнисите во регионот“

Здравко Илиќ, Виш експерт за трговија со услуги во Секретаријатот на ЦЕФТА ги претстави политиките за електронска трговија во рамките на ЦЕФТА , потенцирајќи ја нивната важност за градење на регионалниот маркет за е-трговија, на панел сесијата –  Улогата на владите во забрзувањето на регионалната е-трговија, на  E-commerce конференцијата во Скопје.

Во фокусот на неговото обраќање беа токму политиките за електронска трговија – збир на договори кои неодамна беа постигнати во рамките на ЦЕФТА, како дел од агендата на Заедничкиот регионален пазар.

 „Електронската трговија е една од водечките иницијативи во рамките на ЦЕФТА. Неговата цел е да создаде еден заеднички дигитален пазар каде компаниите и потрошувачите ќе можат да продаваат и купуваат од каде што сакаат. Ние се обидуваме да донесеме искуството од единствениот дигитален пазар на ЕУ во регионот и да се подготвиме за истиот“, истакна Илиќ, образложувајќи ја важноста од спроведувањето на овие клучни договори и придобивките што тие ќе ги донесат за компаниите и потрошувачите во Западен Балкан:

Одлука за олеснување на електронската трговија која ќе ги поддржи малите и средни компании кои продаваат онлајн, поедноставувајќи ги законите и регулативите на сите пазари на ЦЕФТА.
Одлука за испорака на пакети (пратки) помеѓу ЦЕФТА страните ќе овозможи заедничко следење на тарифите и адресирање на превисоките цени за испраќање пакети на различни пазари на ЦЕФТА и воедно ќе промовира хармонизиран пристап во стандардизацијата за подобрување на квалитетот на услугите и интероперабилноста.
Одлука за спречување на неоправдано гео-блокирање ќе обезбеди потрошувачите да бидат заштитени од неоправдани практики на гео-блокирање, како што е ограничувањето на пристапот до веб-страниците или стоките и услугите што се нудат.

 Илиќ објасни дека сите договори ќе бидат од директна корист како за потрошувачите, така и за бизнисите. Одлуката за олеснување на е-трговијата се стреми да ги намали трошоците за продажба и купување онлајн регионално преку воведување заеднички пазарен принцип (продавачот треба да ги почитува само домашните правила) и усогласување на клучните правила за заштита на потрошувачите, како што е правото на враќање на производите нарачани преку Интернет. Додека Одлуката за  испорака на пратки и Одлуката за спречување на неоправдано гео-блокирање ќе гарантираат дека луѓето кои купуваат онлајн ќе имаат исто ниво на заштита на потрошувачите, транспарентност на цените и пристап до онлајн купување на други пазари на ЦЕФТА, без разлика на нивното живеалиште или седиште на фирмата.

Важно е да се истакне фактот дека сите договори се усогласени и засновани на Директивата на ЕУ за е-трговија, Директивата на ЕУ за заштита на потрошувачите, Регулативата на ЕУ за прекугранична испорака на пакети и Регулативата за гео-блокирање на ЕУ.

Илиќ, во своето обраќање ги објасни следните чекори кои треба да ги направат владите на ЦЕФТА страните: „Договорите се подготвени. Сега истите треба да бидат усвоени од Заедничкиот комитет. Првата можност за ова е во рамите на неделата на ЦЕФТА (CEFTA Week), која оваа година се одржува во Брисел во втората недела од декември. По нивното  усвојување, следи  многу работа како би се реализирале сите одредби, но она што е предност е помошта која ја имаме од ЕУ и германската влада, па токму затоа сме подготвени веднаш да почнеме со работа “

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…