Значително падна цената на нафтата по напредокот во преговорите меѓу Русија и Украина

Цените на нафтата паднаа под 106 долари поради знаци на напредок во разговорите меѓу Русија и Украина, што може да ги ублажи проблемите со снабдувањето со руска нафта и послабата кинеска побарувачка во услови на построги мерки за Ковид-19.

На лондонскиот пазар цената на барелот попладне беше пониска за 6,51 долари во однос на претходното затворање и изнесуваше 105,97 долари. Вчера ја затвори трговијата на минус 8,17 долари.

На американскиот пазар денеска се тргуваше за 6,41 долари за барел, по 99,55 долари. Вчера ја затвори трговијата на минус 7,94 долари.

Трговците вчера беа загрижени за строгите мерки за борба против Ковид-19 во Шангај, што ја погоди побарувачката за гориво во Кина, најголемиот увозник во светот.

Можеби ќе ве интересира...

Нова цена на горивата

BiznisPRO

Пелетите стануваат неисплатлив начин на греење, цените стигнаа до 300 денари за вреќа од 15 килограми

BiznisPRO

Пелети може да се најдат и за 220 денари, но откако граѓаните се “изгорија” се помалку ги користат – многумина се префрлија на инвертери

BiznisPRO