Значително поевтинување на дизелот, се намалува цената и на бензинот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 19.10.2022 година и со тоа малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, изнесува 88,00 ден/лит, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, изнесува 90,50 ден/лит.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 19.10.2022 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 100,50 ден/лит.

Можеби ќе ве интересира...

Профитот на саудискиот нафтен гигант Арамко падна за 25 отсто на 121 милијарда долари

BiznisPRO

Од денеска нови цени на горивата – Дизелот достигна 82 денари

BiznisPRO

Нафтата поевтинува поради СЛАБОСТ НА КИНЕСКАТА ЕКОНОМИЈА: Производната активност во втората по големина светска економија се намалува четврти месец по ред

BiznisPRO