• март 9, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Бајден удира и на криптовалутите: САД подготвуваат нова стратегија

Бајден удира и на криптовалутите: САД подготвуваат нова стратегија

Американскиот претседател Џо Бајден се очекува оваа недела да потпише извршна наредба, со која ќе се претстави стратегијата на владата за криптовалутите.

Наредбата ќе им наложи на федералните агенции да ги проучат потенцијалните регулаторни промени, како и ефектите на криптовалутите врз безбедноста, економијата и финансиската стабилност, пишува Capital.com, повикувајќи се на Блумберг.

Сеопфатната нарачка вклучува испитување на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и влијанието врз животната средина на ископувањето криптовалути. Федералните резерви ќе ги испитаат CBDC (Central Bank Cryptocurrencies). Одборот на директори на ФЕД започна консултации за CBDC на 22 јануари.

Агенцијата за заштита на животната средина и Канцеларијата за наука и технологија ќе спроведат студија за влијанието на дигиталните ресурси врз животната средина, според Yahoo Finance. Се очекува поединечните агенции да ги пријават своите наоди подоцна оваа година.

Наредбата, која беше изготвена минатата година, требаше да биде потпишана на крајот на февруари, неделата кога Русија ја нападна Украина.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…