Падна договор договор меѓу Кина и членка на ЕУ: „Се движиме заедно“

Кинеската Sinopec и француската TotalEnergies во средата објавија дека ќе формираат заедничко вложување за производство на одржливо авионско гориво.

Горивото ќе се произведува од отпадно масло во рафинеријата на Синопек во Кина, се наведува во соопштението.

Целта на партнерството е да достигне годишен капацитет од 230.000 тони со нова производна линија со која ќе управуваат двете компании.

Договорот за соработка го потпишаа во Пекинг претседателот на Sinopec, Ма Јонгшенг и лидерот на TotalEnergies, Патрик Поујан.

„Проектот е централен во стратегијата за трансформација на TotalEnergies, која треба да ги поддржи напорите на воздухопловниот сектор да го намали својот јаглероден отпечаток“, рече Пујан.

Француската компанија планира да произведува 1,5 милиони тони одржливо авионско гориво годишно до крајот на деценијата.

Кинеската Sinopec започна пилотско производство на гориво во фабриката Zhenhai Refining & Chemicals уште во мај 2022 година.

Можеби ќе ве интересира...

Маск е АПСОЛУТНО решен да ја прошири GIGAFABRIC во Германија

BiznisPRO

Русија го изненади ММФ

BiznisPRO

Продолжување на трговската војна: Американците го блокираа увозот на „ауди“ и „порше“ поради кинески делови

BiznisPRO