фото Pixabay

Банката на Израел ја задржа референтната каматна стапка на 4,5 отсто

Банката на Израел денеска на својата веб-страница објави дека одлучила да ја задржи референтната каматна стапка на 4,5 отсто и покрај, како што велат, сè уште средината на таканаречената војна „железни мечеви“ со палестинското движење Хамас.

„Тоа беа тешки четири месеци за државата Израел. Покрај безбедносните прашања, војната има и значајни економски последици. Таа влијае на економската активност како целина и на финансиските пазари, а неизвесноста останува висока“, велат од Банката. на веб-страницата на Израел.

Инфлацијата во Израел во јануари падна на 2,6 отсто на годишно ниво од три отсто во декември, а беа забележани и некои други знаци на економско закрепнување.

Можеби ќе ве интересира...

Се гласаше за воведување на 13-та пензија – Оваа држава организираше референдум

BiznisPRO

Европската унија денеска деблокираше околу две милијарди евра од средствата наменети за Унгарија

BiznisPRO

Голем пад на цените на нафтата на светските берзи

BiznisPRO