• март 12, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Бил Гејтс ги предупредува инвеститорите во биткоин: „Ако не сте на листата на Форбс, внимавајте“

Бил Гејтс ги предупредува инвеститорите во биткоин: „Ако не сте на листата на Форбс, внимавајте“

Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, ги предупреди поединците да не инвестираат во биткоин, освен ако нивните имиња не се на листата на Форбс за најбогати поединци.

Тој укажа на високата нестабилност и децентрализираниот систем на криптовалути, велејќи дека вредноста на биткоинот може да влијае на нешто едноставно како твит на сопственикот на Tesla и извршен директор на SpaceX, Илон Маск.

„Илон има тони пари и е многу софистициран, па не се грижам дека неговиот биткоин случајно ќе расте или паѓа. Мислам дека луѓето кои можеби немаат толку пари се во непријатна ситуација. Ако имате помалку пари од Илон Требаше да бидете внимателни“, изјави ко-основачот на Microsoft.

Илон Маск, најбогатиот поединец во светот, е голем обожавател на криптовалути и често објавува за нив на социјалните мрежи.

Имаше случаи кога твитовите на технолошки претприемач резултираа со зголемување на нивната вредност.

Ова не е првпат Бил Гејтс да зборува негативно за биткоинот.

Гејтс претходно се пожали дека криптовалутите наводно ѝ штетат на животната средина.

„Биткоин користи повеќе електрична енергија по трансакција од кој било друг метод познат на човештвото. Значи, тоа не е добро за климата“, рече тој.

Гејтс, за кој се вели дека донирал 50 милијарди долари во филантропски цели од 1994 година, во последните години го насочил своето внимание кон климатските промени, кои ги смета за најголем проблем со кој се соочува човештвото.

Во исто време, ко-основачот на Microsoft зборуваше добро за криптовалутите, нагласувајќи дека „дигиталните пари се добра работа“ кога станува збор за финансирање на посиромашните земји.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…