• март 12, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Бил Гејтс ги предупредува инвеститорите во биткоин: „Ако не сте на листата на Форбс, внимавајте“

Бил Гејтс ги предупредува инвеститорите во биткоин: „Ако не сте на листата на Форбс, внимавајте“

Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, ги предупреди поединците да не инвестираат во биткоин, освен ако нивните имиња не се на листата на Форбс за најбогати поединци.

Тој укажа на високата нестабилност и децентрализираниот систем на криптовалути, велејќи дека вредноста на биткоинот може да влијае на нешто едноставно како твит на сопственикот на Tesla и извршен директор на SpaceX, Илон Маск.

„Илон има тони пари и е многу софистициран, па не се грижам дека неговиот биткоин случајно ќе расте или паѓа. Мислам дека луѓето кои можеби немаат толку пари се во непријатна ситуација. Ако имате помалку пари од Илон Требаше да бидете внимателни“, изјави ко-основачот на Microsoft.

Илон Маск, најбогатиот поединец во светот, е голем обожавател на криптовалути и често објавува за нив на социјалните мрежи.

Имаше случаи кога твитовите на технолошки претприемач резултираа со зголемување на нивната вредност.

Ова не е првпат Бил Гејтс да зборува негативно за биткоинот.

Гејтс претходно се пожали дека криптовалутите наводно ѝ штетат на животната средина.

„Биткоин користи повеќе електрична енергија по трансакција од кој било друг метод познат на човештвото. Значи, тоа не е добро за климата“, рече тој.

Гејтс, за кој се вели дека донирал 50 милијарди долари во филантропски цели од 1994 година, во последните години го насочил своето внимание кон климатските промени, кои ги смета за најголем проблем со кој се соочува човештвото.

Во исто време, ко-основачот на Microsoft зборуваше добро за криптовалутите, нагласувајќи дека „дигиталните пари се добра работа“ кога станува збор за финансирање на посиромашните земји.

Поврзани соддржини

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…
Утврдени нови цени на горивата

Утврдени нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити…

Анализирано на годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,5%, кој во…
Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.02.2023 година произведе 17.091 MWh електрична енергија, која е…
Падна одлука: Поскапуваат горивата

Падна одлука: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Падна одлука – Нови цени на горивата

Падна одлука – Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Ново значително поевтинување на горивата

Ново значително поевтинување на горивата

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит. Малопродажната…