Биткоин на минимум за два месеци: Трговците со криптовалути губат МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ

Трговците со криптовалути претрпеа загуба од милијарда долари во ликвидации во четвртокот.

Според податоците од Koingles, пазарите на дигитални средства претрпеа една од најлошите распродажби во годината и цената на Bitcoin падна на најниско ниво во последните два месеци.

Биткоинот заврши во неделата на 26.185 долари, што е пад од 10,5 отсто, додека Ethereum падна за 8,35 отсто на 1.685 долари.

Остриот пад на цените резултираше со масовни ликвидации на различни берзи. Податоците откриваат дека за време на кризата ликвидациите достигнаа неверојатни 997 милиони долари, што влијаеше на 167.000 трговци на мало.

За време на падот на цената, главната причина беше извештајот на Wall Street Journal во кој се наведува дека SpaceX на Илон Маск ја намалил вредноста на своите биткоини за 373 милиони долари и продал неодреден износ, но сега е јасно дека повеќе фактори го предизвикале падот.

Можеби ќе ве интересира...

Биткоинот имаше вредност од 33.830 евра: Вкупен обем на трговија за 24 часа 26,1 милијарди

BiznisPRO

Многу важна вест за камионџиите: Од 1 декември поскапуваат патарините во Германија, дополнителна такса од 200 евра

BiznisPRO

Руската централна банка соопшти дека им останале 132 милијарди долари

BiznisPRO