Богатите масовно продаваат акции: Зошто?

Во десетици трансакции од почетокот на февруари, Марк Цукерберг продаде околу 1,4 милиони акции на Мета во вредност од приближно 638 ​​милиони долари.

Познати американски извршни директори, основачи и наследници на компании продаваат акции во компаниите кои ги направија милијардери.

За речиси целата групација цените на акциите моментално се движат блиску до рекордните вредности.

Џеф Безос продаде акции на Амазон во вредност од 8,5 милијарди долари во неколку трансакции овој месец. Во исто време, Џејми Дајмон, извршен директор и претседател на JP Morgan Chase, продаде акции во долари од 150 милиони долари минатата недела, првпат откако ја презеде главната работа во банката пред 18 години. Отприлика во исто време, Леон Блек, ко-основач и поранешен извршен директор на Аполо Глобал Менаџмент, располагаше со 172,8 милиони долари во акции – исто така прва продажба на акции, пишува Fortune.

Во десетици трансакции од почетокот на февруари, Марк Цукерберг продаде околу 1,4 милиони акции на Мета во вредност од приближно 638 ​​милиони долари. Оваа последна серија на продажби доаѓа откако тој претходно продаде 588.200 акции во ноември, 688.400 во декември и 447.200 во јануари. Продаде речиси 600 милиони долари во трите месеци до февруари, а приходите од комбинираната продажба во изминатите четири месеци достигнаа 1,2 милијарди долари.

Слично на тоа, фондот за семејството Волтон, наследници на основачите на Волмарт, продаде акции од Волмарт во вредност од 1,5 милијарди долари овој месец. Според Bloomberg, семејството поседува приближно 45% од акциите на Walmart.

Можеби ќе ве интересира...

Работната недела трајно скратена на 4 дена, платата иста: Синдикатите во Европа бараат од работодавците и властите да се огледаат на Британците

BiznisPRO

Руската влада уверува дека нема причина за паника, но граѓаните се пречекуваат со празни полици

BiznisPRO

Сè има цена: Ова се НАЈСКАПИТЕ и НАЈЕВТИНИТЕ градови за живеење во 2022 година

BiznisPRO