Доларот ослабе, еврото зајакна по промената на преговорите

Доларот поевтини во средата во однос на најважните светски валути на меѓународните пазари, а еврото зајакна бидејќи инвеститорите беа охрабрени од напредокот во последната рунда мировни преговори меѓу Русија и Украина.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, во средата околу пладне се движеше околу 97,99 поени слабеејќи за 0,4 отсто во однос на вчерашното затворање на пазарот.

Во исто време еврото зајакна за 0,6 отсто на 1,1150 долар, поддржано од напредокот во мировните преговори меѓу Русија и Украина, откако Русија во вторникот вети дека драстично ќе ги намали воените операции околу главниот град на Украина, Киев, и Украина предложи неутрален статус, со меѓународни гаранции дека ќе да бидат заштитени од напад.

Британската фунта зајакна за 0,5 отсто во однос на доларот, на 1,3150 долар.

Инвеститорите ги следат и вестите од американската ФЕД, која ги зголеми каматните стапки за 0,25-процентни поени на седницата на 16 март и очекува да биде поагресивна во заострувањето на монетарната политика од Европската централна банка поттикнувајќи го зајакнувањето на доларот во однос на еврото.

Претседателот на ФЕД на Филаделфија, Патрик Харкер, во вторникот изјави дека е за серија зголемувања на каматните стапки за 0,25-процентни поени, но е отворен за можноста за повисоки зголемувања за половина процентен поен доколку инфлацијата не покаже знаци на слабеење набргу.

Приносите на референтните 10-годишни државни обврзници на САД се движат околу 2,3835 отсто, блиску до највисокото ниво од април 2019 година од дури 2,557 отсто, што тие накратко го достигнаа во понеделникот додека трговците се позиционираат за брз пораст на каматните стапки.

Но, зголемениот јаз меѓу американските и јапонските приноси на 10-годишните државни обврзници предизвика нагло слабеење на јенот. Во средата јенот успеа да надомести дел од загубите, поддржани од јапонската централна банка, која ги засили напорите да ги задржи приносите на 10-годишните јапонски обврзници под 0,25 отсто, горната граница на опсегот, нудејќи да ги купи тие обврзници на неодредено време.

Јенот се оддалечи од седумгодишните најниски нивоа во однос на доларот по неодамнешната средба меѓу гувернерот на јапонската централна банка, Харухика Курода, и премиерот Фуми Кишида, што ги засили шпекулациите на инвеститорите за можните немири на официјални лица поради падот на јенот.

Руската рубља зајакна во средата, делумно поддржана од новите разговори меѓу Русија и Украина, и продолжи да закрепнува на нивоата што ги забележа пред Русија да ја нападне Украина.

Можеби ќе ве интересира...

Volkswagen минатата година ја надмина Tesla по продажба на нови електрични возила во Германија

BiznisPRO

Силната Јапонија се опоравува

BiznisPRO

Воведуваат десетгодишни визи: Ова е услов

BiznisPRO