• март 30, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Доларот ослабе, еврото зајакна по промената на преговорите

Доларот ослабе, еврото зајакна по промената на преговорите

Доларот поевтини во средата во однос на најважните светски валути на меѓународните пазари, а еврото зајакна бидејќи инвеститорите беа охрабрени од напредокот во последната рунда мировни преговори меѓу Русија и Украина.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, во средата околу пладне се движеше околу 97,99 поени слабеејќи за 0,4 отсто во однос на вчерашното затворање на пазарот.

Во исто време еврото зајакна за 0,6 отсто на 1,1150 долар, поддржано од напредокот во мировните преговори меѓу Русија и Украина, откако Русија во вторникот вети дека драстично ќе ги намали воените операции околу главниот град на Украина, Киев, и Украина предложи неутрален статус, со меѓународни гаранции дека ќе да бидат заштитени од напад.

Британската фунта зајакна за 0,5 отсто во однос на доларот, на 1,3150 долар.

Инвеститорите ги следат и вестите од американската ФЕД, која ги зголеми каматните стапки за 0,25-процентни поени на седницата на 16 март и очекува да биде поагресивна во заострувањето на монетарната политика од Европската централна банка поттикнувајќи го зајакнувањето на доларот во однос на еврото.

Претседателот на ФЕД на Филаделфија, Патрик Харкер, во вторникот изјави дека е за серија зголемувања на каматните стапки за 0,25-процентни поени, но е отворен за можноста за повисоки зголемувања за половина процентен поен доколку инфлацијата не покаже знаци на слабеење набргу.

Приносите на референтните 10-годишни државни обврзници на САД се движат околу 2,3835 отсто, блиску до највисокото ниво од април 2019 година од дури 2,557 отсто, што тие накратко го достигнаа во понеделникот додека трговците се позиционираат за брз пораст на каматните стапки.

Но, зголемениот јаз меѓу американските и јапонските приноси на 10-годишните државни обврзници предизвика нагло слабеење на јенот. Во средата јенот успеа да надомести дел од загубите, поддржани од јапонската централна банка, која ги засили напорите да ги задржи приносите на 10-годишните јапонски обврзници под 0,25 отсто, горната граница на опсегот, нудејќи да ги купи тие обврзници на неодредено време.

Јенот се оддалечи од седумгодишните најниски нивоа во однос на доларот по неодамнешната средба меѓу гувернерот на јапонската централна банка, Харухика Курода, и премиерот Фуми Кишида, што ги засили шпекулациите на инвеститорите за можните немири на официјални лица поради падот на јенот.

Руската рубља зајакна во средата, делумно поддржана од новите разговори меѓу Русија и Украина, и продолжи да закрепнува на нивоата што ги забележа пред Русија да ја нападне Украина.

Поврзани соддржини

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…
Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда…

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата…
Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино…

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и…
Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов…

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната…
Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест…

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот…
АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ…

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на…
Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително…
Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
„Алкалоид“ – најпосакувана македонска компанија за вработување во 2022 година

„Алкалоид“ – најпосакувана македонска компанија за вработување во 2022…

„На манифестацијата беа доделени награди во вкупно 7 категории, а ’Алкалоид’ ја…