• март 16, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Се очекува напредок во преговорите Украина-Русија: Еврото зајакнува во однос на доларот, индексот на доларот паѓа

Се очекува напредок во преговорите Украина-Русија: Еврото зајакнува во однос на доларот, индексот на доларот паѓа

Еврото расте денеска, поттикнато од надежта на трговците со валути дека ќе се постигне напредок во мировните преговори меѓу Украина и Русија, иако скокот на бројот на случаи во Кина го намали апетитот на инвеститорите да инвестираат во поризични средства.

На берзите со нетрпение се очекуваат денешните разговори меѓу украинските и руските преговарачи за ублажување на кризата, откако преговорите завршија во понеделникот преку видео врска без најавениот нов напредок.

Еврото се зголеми за 0,55 отсто во однос на доларот на 1,0999 долари.

Единствената валута неодамна забележа големи загуби под притисокот на далеку поголемата зависност на еврозоната од руската енергија во споредба со другите региони.

Индексот на доларот, кој ја мери вредноста на американската валута во однос на главните конкуренти, падна за 0,3 отсто на 98.808 поени.

Се очекува Федералните резерви на САД (ФЕД) да ги подигнат клучните каматни стапки за прв пат од почетокот на пандемијата на дводневната сесија што завршува утре, при што трговците сакаат да навестат за темпото на идните референтни зголемувања на каматните стапки.

Аналитичарите предвидуваат потенцијална промена на цената во корист на американската валута доколку ФЕД заземе поагресивен став кон монетарната политика на седницата од очекуваното.

Кинескиот јуан денеска поевтини во однос на доларот на 6,3999 јуани, откако во текот на ноќта го достигна најниското ниво од октомври 2021 година од 6,4095.

Кина извести дека забележала ненадеен скок на бројот на новозаразени со ковид-19, кој е повеќе од двојно зголемен во споредба со понеделникот, поради што е воведена забрана за патување во јужниот регион Шенжен, кој е технолошки центар на таа земја. .

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…