Започнувате домино ефект? Колапс на светскиот банкарски систем во сенка

Втората по големина светска економија се бори со растечките финансиски тешкотии.

Тоа значи големи проблеми за банкарската индустрија во сенка во вредност од речиси три трилиони долари, пишува CNN.

Кинеските домаќинства трошат помалку, фабричкото производство паѓа, а бизнисите инвестираат побавно од лани. Невработеноста кај младите се зголеми што Пекинг одлучи да престане да ги објавува податоците. Пазарот на недвижности во исто време се најде во криза поради падот на цените на становите, а дел од големите претприемачи не ги исполнија своите обврски.

Што се случува: Кредиторите, вклучително и небанкарите, работат надвор од формалниот банкарски систем. Тие се само лесно регулирани и се исклучително важен дел од финансискиот сектор во Кина. Овие институции го олеснуваат движењето на средствата од инвеститорите кон инфраструктурата, имотот и другите области на економијата.

Кинеските банки поддржани од владата долго време ги одржуваа ниски каматните стапки на банкарските депозити, дозволувајќи им на фондовите – кои често плаќаат стапки меѓу 6% и 8% – да ги привлечат инвеститорите со ветување за повисоки приноси.

Некои фондови веќе пропаѓаат, други танцуваат на работ на банкрот

Со години тие уживаа репутација на сигурни инвестиции, со сега дискредитираниот поим дека се заштитени од загуба на капитал.

Но, сега кинеските економски проблеми предизвикаа колапс на некои фондови, а други оптоварени со ризик од огромни финансиски загуби, оставајќи милијарди долари на милост и немилост на забавената економија.

Зголемениот ризик ги поттикна стравувањата дека се наѕира поголема финансиска криза. Последните случувања не беа охрабрувачки: некои средства веќе пропаѓаат. Други танцуваат на работ на банкрот.

Zhongrong, еден од најголемите фондови во земјата, кој управуваше со средства од околу 87 милијарди долари за корпоративни клиенти и богати поединци на крајот на 2022 година, не им исплати на своите клиенти во август.

Експертите се загрижени дека падот на овие средства потенцијално може да предизвика домино ефект кој би се проширил низ глобалната економија. Тоа е затоа што таканаречените банки во сенка не се проблем само во Кина.

„Овој тип на организации постојат насекаде низ светот, особено во Европа. Она што се случува во Кина создава загрижувачки ризик од зараза“, рече Филип Товс од Toews Asset Management.

САД, исто така, имаат свој пазар на банкари во сенка, според ММФ.

Клучна грижа, рече Товес, е дали западните организации дале заеми на банките во сенка и со тоа да станат ранливи.

„Тоа може да создаде проблеми и да влијае на пошироката економија или на пошироката берза“, рече тој.

Што би можело да дојде следно: Заканата е доволно сериозна што кинеските регулатори може да повикаат на акција за сузбивање на банкарскиот сектор во сенка.

„Досега видовме неплаќања на кои кинеската влада не реагираше“, рече Товс.

Тој недостиг на интервенција доведе до бран протести на лути инвеститори и зголемено полициско присуство пред канцелариите на Жонгронг. Протестите може да укажат на тоа дека проблемите на фондот се подлабоки отколку што претходно се веруваше.

„Ќе биде интересно да се види дали протестите ќе се шират и дали владата ќе се вклучи. парите исчезнуваат преку банкрот“, рече Товс.

Голдман Сакс ги намали шансите за рецесија во САД на 15 проценти

Голдман Сакс е сè поуверена дека американската економија ќе постигне меко приземјување за кое многумина мислеа дека е речиси невозможно да се постигне.

Во извештајот објавен во понеделникот вечерта, Голдман Сакс ја намали веројатноста за рецесија во САД во следните 12 месеци на само 15%. Ова е во голема мера во согласност со историските просечни шанси за рецесија во која било дадена година. Тоа е, исто така, помалку од претходната прогноза на банката од 20% и далеку под проекцијата од 35% во март кога изби банкарската криза.

Извештајот, насловен „Лето на меко приземјување“, укажа на низа охрабрувачки економски показатели за инфлацијата и пазарот на труд кои сугерираат дека американската економија ќе ја избегне рецесијата за која многумина стравуваа дека ќе се соочи Федералните резерви.

„Силно не се согласуваме дека забавувањето поради „долгото и променливо заостанување“ на монетарната политика ќе ја турне економијата во рецесија. Всушност, мислиме дека забавувањето поради затегнувањето на монетарната политика ќе продолжи да се намалува пред целосно да исчезне на почетокот на 2024 година“, тој напиша во извештајот Јан Хациус, главен американски економист на Голдман.

Хациус додаде дека Голдман Сакс е сè посигурна дека Федералните резерви завршиле со зголемување на каматните стапки бидејќи невработеноста расте, растот на платите забавува и инфлацијата се намалува.

Можеби ќе ве интересира...

ЛИСТА НА СИТЕ НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ ВО 2023: Кога се паѓа Велигден, а кога Бајрам – Следуваат многу продолжени викенди

BiznisPRO

Денот на инвеститорите на НЛБ ги собра светските инвеститори, аналитичари, финансиски експерти и клучните бизнисмени од регионот

BiznisPRO

Порака Кремљ до европските купувачи „Нема да испорачаме гас бесплатно“

BiznisPRO