• март 25, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Драстичен скок на цената на горивата во Србија, дизелот достигна 198 динари (104 денари)

Драстичен скок на цената на горивата во Србија, дизелот достигна 198 динари (104 денари)

Новата максимална цена на евро дизелот е 198 динари, а на бензинот – евро премиум БМБ 95 – 176,05 динари, соопшти Министерството за трговија, туризам и телекомуникации. Да потсетиме, овие цени пред една недела беа поставени на ниво од 187,23 динари за евро дизелот и 176,05 динари за БМБ 95.

Новите цени важат во наредните седум дена, до следниот петок во 15 часот, кога Министерството ги објавува новите максимални малопродажни вредности за овие два вида гориво.

Владата пропиша начин да се одреди максималната цена на овие две горива на бензинските пумпи.

Така, највисока малопродажна цена на евро дизелот може да биде просечната големопродажна цена на овој дериват зголемена за шест динари. Истиот начин на пресметка важи и за максималната цена на евро премијата БМБ 95 – просечната големопродажна цена на овој дериват на територијата на Србија се зголеми за шест динари.

Подоцнежната промена на истата уредба, која Владата на Србија ја донесе минатиот четврток, овозможи горивото да се точи во канистри, за разлика од првобитното решение кое предвидуваше полнење гориво исклучиво во резервоари за возила.

Цената на дизелот за земјоделците и натаму е фиксна на 179 динари.

Според Министерството за трговија, бензинските пумпи се „должни да ги применат утврдените малопродажни цени на нафтените деривати веднаш по нивното објавување на официјалната веб-страница на Министерството“.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…