Ќе се репрограмира кредитот за гасификација

Владата на денешната седница го одобрила предлогот на Министерството за финансии за репрограмирање на кредитни услови на АД „НАЦИОНАЛНИ ЕНЕРГЕТСКИ РЕСУРСИ“ Скопје во државна сопственост, во однос на заемот за финансирање на проектот „Гасификација на Република Северна Македонија“, добиен од Дојче банка и Ерсте банка, соопштија од Владата попладнево по одржаната седница.

„Согласно оваа одлука, Министерството за финансии е задолжено на утрешната седница на Владата да достави законско решение со новите кредитни услови за предвиденото репрограмирање и откако ќе биде утврдено на владината седница, да биде испратено до Собранието на усвојување, стои во соопштението.

Можеби ќе ве интересира...

ЕСМ во првите 15 дена од стартот на грејна сезона ги задоволи 100% потребите за струја на домаќинствата и малите потрошувачи и продадени се дополнителни 600 мегават часови

BiznisPRO

Регулаторна утврди нови цени на дериватите

BiznisPRO

Интерес од повеќе авиокомпании за Програмата за поддршка на воздушниот сообраќај

BiznisPRO