• ноември 9, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Еден грам чини 1.200 денари, а двајца пријатели од Далмација се единствените кои го одгледуваат

Еден грам чини 1.200 денари, а двајца пријатели од Далмација се единствените кои го одгледуваат

Тоа е најскапиот зачин на светот, нашата почва многу му одговара, но хрватските лозари се избројуваат на прсти од една рака.

Станува збор за шафран, а бербата во моментов е во тек. Иако многу луѓе лесно би полуделе кога ќе слушнат дека грамот се продава за 20 евра, брзо се ладат со сознанието дека за грам од овој зачин треба да се соберат од 140 до дури 180 цветови. И со рака! Цвет по цвет, во зори.

А единствените далматински одгледувачи на шафран се во Жерава, пишува ХРТ.

Станува збор за Горан Палека и Звонимир Баричевиќ, кои годинава сметаат на жетва од околу 30 илјади цвеќиња, а шафранот како зачин го продаваат на задарскиот гастрономски пазар:

„Шафранот што го имавме минатата година, првата година економски профитабилна, се справивме со се во Задар, во три ресторани со готвачите Саша Беган и Јосип Врсаљко.

„Конкуренцијата, некоја здрава конкуренција, секогаш е добредојдена, но ние практично немаме конкуренција. И оваа стока навистина има клиенти“.

Горан и Звонимир се пријатели уште од средно училиште, а идејата да се занимаваат заедно датира од тоа време.

Шафранот, освен што е скап зачин, во нивниот случај стана и непроценливо средство за врзување:

„Влеговме во некои години од животот кога темпото е 300 километри на час и да не го почневме тој шафран, не знам како ќе се видиме. Ова буквално ве принудува. На крајот, тој е пријател со мојот старец, јас чистам шафран со неговиот старец…“

Не е сè идеално во секое земјоделско сценарио, вклучително и овде. Би било одлично, велат, доколку државата, односно Министерството за земјоделство би ги препознала преку стимулации:

„Тие не ги гледаат потпирачите за шафран. Тоа е резултат како билка, можеби засек над пасиштето. Сметаме дека би можеле да имаме поддршка ако го вклучиме шафранот во друга категорија, макар тоа да е цвеќе“, велат за ХРТ.

Поддршката би им значела многу. Би инвестирале – велат – средства пред се во ограда на земјиште и семиња. И така продолжи позитивната приказна за шафранот. И ќе продолжат вака, со производство на најскапиот зачин на светот во Жерава.

Девет факти за шафранот
1. Името е изведено од арапскиот збор „A’z Zafran“ што значи „да се биде жолт“.
2. Шафранот има темно портокалова боја и кога ќе го помешате со вода пожолтува.
3. За да се произведе само 1 килограм од овој зачин, потребни се околу 400.000 цветови.
4. Беше омилен зачин во дрвената Месопотамија и Феникија.
5. Во арапската кујна не постои јадење во кое шафранот не се користи како еден од зачините.
6. Шпанија, Индија, Италија и Франција го користат редовно.
7. Шафранот е вообичаен додаток на супи или ориз.
8. Италијанците го користат во тестенините, а Французите во рибната чорба.
9. 1 грам шафран може да обои дури 3000 литри вода.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…