• октомври 25, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Европејците се откажуваат од основните работи: Прескокнуваат оброци, не нарачуваат храна, купуваат на распродажби

Европејците се откажуваат од основните работи: Прескокнуваат оброци, не нарачуваат храна, купуваат на распродажби

Околу 71 отсто од европските потрошувачи ги сменија своите навики за купување за да „ја задржат храната“ на своите маси поради кризата со трошоците за живот, објави во понеделникот Блумберг, повикувајќи се на истражување на американската компанија за истражување на пазарот ИРИ.

Според извештајот, „инфлацискиот замор“ во европскиот регион доведе до т.н стратегии за справување, кои подразбираат примена на различни начини на справување со реални или очекувани проблеми и нивните придружни емоции. Вакво однесување, пренесува RT, не е забележано од 1970-тите и 1980-тите.

Намалување на купувањето на основните работи
Тоа вклучува прескокнување оброци, намалување на трошоците за храна, купување застарени стоки или предмети по намалени цени.

Околу 58 отсто од купувачите биле принудени да ги намалат основните набавки, а 35 отсто користат лични заштеди или земаат заеми за да ги платат сметките. Повеќе од половина од испитаниците, исто така, откриле дека планираат да го намалат нарачката на храна, додека 47 отсто рекле дека ќе ги ограничат посетите на ресторани, барови и кафулиња.

Инфлацијата нема да се намали во блиска иднина
Бидејќи инфлацијата веројатно нема да се намали во блиска иднина, и потрошувачите и трговците на мало ќе мора да се прилагодат на новата реалност.

Во септември растот на цените во ЕУ скокна на нов рекорд од 10,9 отсто на годишно ниво, објави минатата недела статистичката агенција Еуростат. Зголемувањето сè уште е предизвикано од трошоците за храна, гориво и енергија.

Како резултат на тоа, довербата на потрошувачите во целиот блок останува близу рекордно ниско ниво, паѓајќи петти последователен квартал во третиот квартал од оваа година.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…