• октомври 25, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Европејците се откажуваат од основните работи: Прескокнуваат оброци, не нарачуваат храна, купуваат на распродажби

Европејците се откажуваат од основните работи: Прескокнуваат оброци, не нарачуваат храна, купуваат на распродажби

Околу 71 отсто од европските потрошувачи ги сменија своите навики за купување за да „ја задржат храната“ на своите маси поради кризата со трошоците за живот, објави во понеделникот Блумберг, повикувајќи се на истражување на американската компанија за истражување на пазарот ИРИ.

Според извештајот, „инфлацискиот замор“ во европскиот регион доведе до т.н стратегии за справување, кои подразбираат примена на различни начини на справување со реални или очекувани проблеми и нивните придружни емоции. Вакво однесување, пренесува RT, не е забележано од 1970-тите и 1980-тите.

Намалување на купувањето на основните работи
Тоа вклучува прескокнување оброци, намалување на трошоците за храна, купување застарени стоки или предмети по намалени цени.

Околу 58 отсто од купувачите биле принудени да ги намалат основните набавки, а 35 отсто користат лични заштеди или земаат заеми за да ги платат сметките. Повеќе од половина од испитаниците, исто така, откриле дека планираат да го намалат нарачката на храна, додека 47 отсто рекле дека ќе ги ограничат посетите на ресторани, барови и кафулиња.

Инфлацијата нема да се намали во блиска иднина
Бидејќи инфлацијата веројатно нема да се намали во блиска иднина, и потрошувачите и трговците на мало ќе мора да се прилагодат на новата реалност.

Во септември растот на цените во ЕУ скокна на нов рекорд од 10,9 отсто на годишно ниво, објави минатата недела статистичката агенција Еуростат. Зголемувањето сè уште е предизвикано од трошоците за храна, гориво и енергија.

Како резултат на тоа, довербата на потрошувачите во целиот блок останува близу рекордно ниско ниво, паѓајќи петти последователен квартал во третиот квартал од оваа година.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…