• март 28, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Европските производители на автомобили апелираат: „Сакаме повеќе полначи за електрични возила“

Европските производители на автомобили апелираат: „Сакаме повеќе полначи за електрични возила“

Производителите на автомобили во Европската унија (ЕУ) бараат да се забрза инсталирањето на станици за полнење на електрични возила.

Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA), со седиште во Брисел, издаде соопштение за инфраструктурни инвестиции за електрични возила.

Во соопштението се наведува дека продажбата на електрични автомобили во Европа е зголемена за десет пати во последните пет години, достигнувајќи 1,7 милиони возила минатата година.

Потсетувајќи дека вкупниот пазарен удел на електричните автомобили е 18 отсто, во соопштението се додава дека бројот на јавни полначи во ЕУ е зголемен само 2,5 пати во последните десет години.

Како што се наведува, веќе се инсталирани 2.000 нови полначи неделно низ ЕУ, а тој број треба веднаш да се зголеми на 14.000 неделно.

Потсетувајќи дека ЕУ си постави цел до 2030 година да ги намали емисиите од автомобилите за 55 отсто, беше истакнато дека за да се постигне таа цел потребни се 6,8 милиони полначи за возила.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…