• октомври 18, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Го продаде својот авион поради социјалните мрежи: Милијардерот Бернард Арно сака само малку од својата приватност

Го продаде својот авион поради социјалните мрежи: Милијардерот Бернард Арно сака само малку од својата приватност

Бернард Арно, извршен директор на LVMH, во понеделникот изјави дека компанијата за луксузна стока го продала својот приватен авион откако луѓето се обиделе да го следат занаетот на социјалните мрежи.

73-годишниот милијардер рече дека наместо тоа почнал да изнајмува приватни авиони. Ова го соопшти во интервју за Радио Класик. Радио станицата е во сопственост на LVMH.

– Навистина, со сите овие приказни групата имаше авион и ние го продадовме – рече Арно.

– Резултатот сега е дека никој не може да види каде одам затоа што изнајмувам авиони кога користам приватни авиони.

Во текот на изминатата година се појавија повеќе сметки на Твитер за следење и споделување јавно достапни податоци за летови – објавувајќи ги патувачките активности на Илон Маск и Тејлор Свифт.

Двете главни сметки што ги следат летовите на ко-основачот на Луј Витон се @i_fli_Bernard и @laviondebernard.

Сметките имаат комбинирано следбеници од скоро 100.000 и двете се создадени во последните шест месеци.

Се чини дека Арно пред неколку недели се префрли на авионски чартер. Во септември, @laviondebernard твитна за недостатокот на неодамнешни записи за летови на милијардерот, откако неколку недели претходно забележа дека LVMH го проверил својот авион во Франција.

„Сè уште нема информации ниту од Бернард Арно, ниту од LVMH за темата на приватни авиони“, беше објавено на твитер на 10 септември, според преводот на Блумберг на твитот. „Значи, Бернард, се криеш?

Арно е вториот најбогат човек – надминувајќи го дури и основачот на Амазон Џеф Безос – со проценета нето вредност од 133 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг. Тој е извршен директор, ко-основач и претседател на LVMH и собра империја на луксузни стоки што вклучува големи имиња како Tiffany & Co., TAG Heur и Dom Perignon.

Синот на Арно, Антоан Арно, во понеделникот ја бранеше употребата на приватен авион од страна на компанијата, откако неговиот татко се соочи со критики од француските медиуми поради јаглеродниот отпечаток на авионот. Помладиот Арно рече дека приватниот авион им дава на директорите први во трката да бидат први во нов производ или бизнис.

– Нашата индустрија е хиперконкурентна – рекол синот во една ТВ емисија.

– Не најдовме ништо подобро од приватен авион за да победиме на таа трка секој ден и да бидеме само мал чекор пред нашите конкуренти – истакна тој.

Бернард Арно не е единствениот милијардер кој во последните месеци беше под лупа поради користење на приватни авиони.

Во јули, Свифт беше критикувана од критичарите откако таа и нејзиниот авион се најдоа на врвот на листата на главни емитери на јаглерод. Во тоа време, портпаролите на музичката ѕвезда рекоа дека „авионот редовно се позајмува на други поединци“.

Други јавни личности изразија загриженост за безбедноста во врска со споделувањето на податоците за летот на социјалните мрежи. Претходно оваа година, Маск понуди 5.000 долари на лицето кое стои зад профилот на Твитер што го следеше неговото патување, барајќи од корисникот на Твитер да го откаже. Не успеа да се затвори сметката.

– Не ми се допаѓа идејата да ме удри лудак – рекол Маск во текстот за тоа, пренесе Протокол.

Во меѓувреме, основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, го смени авионот откако сметка почна да го следи неговиот авион, а милијардерот инвеститор Марк Кубан склучи договор со човек кој ги следеше и споделуваше неговите податоци за летот нудејќи му деловен совет во замена за бришење на сметката.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…