• ноември 30, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За да им помогне на своите корисници да бидат дополнително внимателни оваа празнична сезона, тимот на Google подготви краток водич за видовите онлајн измами,

Картички за подароци и подароци
Сезоната на шопинг е во полн ек, а слична е ситуацијата и со измамите, особено кога се во прашање картичките за подароци. Измамниците можат да „украдат“ нечија фотографија, да се преправаат дека се некој што го познавате на социјалните мрежи и да се обидат да ве намамат да им купите подарок картичка или, уште поапсурдно, да добијат бесплатна награда во замена за споделување (ваши) кредитни информации .картичка. Погрижете се внимателно да проверите дали некој што го познавате навистина стои зад тие прашања.

Добротворни цели
Напаѓачите не познаваат граници ниту во сезоната на дарување, па дури ни кога станува збор за хуманитарни настани, на име на кои разни измамници можат да ве контактираат преку социјалните мрежи или е-пошта и да побараат од вас да донирате пари. Добротворните измами и кражбата на идентитет се влошуваат овој период од годината, повредувајќи ги и оние кои стануваат жртви на измамите и вистинските добротворни организации. Без разлика дали се работи за наводна добротворна организација поврзана со тема во вестите или за добро позната организација, внимавајте некој да ве замоли да контактирате со нив на нивната лична е-пошта или директно да им испратите пари.

Кражба на идентитет
Кражбата на идентитет е, за жал, неизбежна, затоа бидете внимателни, бидејќи измамниците често „земаат“ конкретни елементи од вашиот или туѓ живот или идентитет со кои можат да ве уценуваат за да ви ги „добијат“ парите, а често и лажни пораки и да им испраќаат „во ваше име“, тие се претставуваат како некој што го познавате, на пример, член на семејството, пријател или колега од работа.

Обновување на претплата
Како што се приближуваме до крајот на годината, измамите за обновување се во пораст. Особено несакана верзија на оваа е-пошта измами „антивирусни услуги“, што ги „мами“ жртвите со ветување за подобрена безбедност. Иако пораките од измамниците може да изгледаат убедливо, секогаш бидете внимателни и проверете ја вашата е-пошта за да не се навлечете на нив.

Крипто измами
Голем број на измами базирани на крипто може да бидат почести овој период од годината. Измамниците често организираат заем на пари со своите жртви преку Интернет, жртвите купуваат криптовалути и го плаќаат наведениот износ на сметка на непознато лице. Чести се и случаите кога некое лице преку електронска пошта и се заканува на жртвата дека ќе ги објави нивните податоци и документи доколку не се плати одредена сума.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…