• ноември 30, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За да им помогне на своите корисници да бидат дополнително внимателни оваа празнична сезона, тимот на Google подготви краток водич за видовите онлајн измами,

Картички за подароци и подароци
Сезоната на шопинг е во полн ек, а слична е ситуацијата и со измамите, особено кога се во прашање картичките за подароци. Измамниците можат да „украдат“ нечија фотографија, да се преправаат дека се некој што го познавате на социјалните мрежи и да се обидат да ве намамат да им купите подарок картичка или, уште поапсурдно, да добијат бесплатна награда во замена за споделување (ваши) кредитни информации .картичка. Погрижете се внимателно да проверите дали некој што го познавате навистина стои зад тие прашања.

Добротворни цели
Напаѓачите не познаваат граници ниту во сезоната на дарување, па дури ни кога станува збор за хуманитарни настани, на име на кои разни измамници можат да ве контактираат преку социјалните мрежи или е-пошта и да побараат од вас да донирате пари. Добротворните измами и кражбата на идентитет се влошуваат овој период од годината, повредувајќи ги и оние кои стануваат жртви на измамите и вистинските добротворни организации. Без разлика дали се работи за наводна добротворна организација поврзана со тема во вестите или за добро позната организација, внимавајте некој да ве замоли да контактирате со нив на нивната лична е-пошта или директно да им испратите пари.

Кражба на идентитет
Кражбата на идентитет е, за жал, неизбежна, затоа бидете внимателни, бидејќи измамниците често „земаат“ конкретни елементи од вашиот или туѓ живот или идентитет со кои можат да ве уценуваат за да ви ги „добијат“ парите, а често и лажни пораки и да им испраќаат „во ваше име“, тие се претставуваат како некој што го познавате, на пример, член на семејството, пријател или колега од работа.

Обновување на претплата
Како што се приближуваме до крајот на годината, измамите за обновување се во пораст. Особено несакана верзија на оваа е-пошта измами „антивирусни услуги“, што ги „мами“ жртвите со ветување за подобрена безбедност. Иако пораките од измамниците може да изгледаат убедливо, секогаш бидете внимателни и проверете ја вашата е-пошта за да не се навлечете на нив.

Крипто измами
Голем број на измами базирани на крипто може да бидат почести овој период од годината. Измамниците често организираат заем на пари со своите жртви преку Интернет, жртвите купуваат криптовалути и го плаќаат наведениот износ на сметка на непознато лице. Чести се и случаите кога некое лице преку електронска пошта и се заканува на жртвата дека ќе ги објави нивните податоци и документи доколку не се плати одредена сума.

Поврзани соддржини

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе…

На денешната седница, на предлог на Министерството за труд и социјална политика,…
Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит,…
Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери

Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги…

Пелетите не се атрактивни за македонските граѓани откако нивната цена за вреќа…
Нова цена на горивата во Македонија

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика денеска се очекува да ја определи новата цена…
ЕВН со новогодишни донации за религиозните заедници

ЕВН со новогодишни донации за религиозните заедници

ЕВН Македонија ја продолжува традицијата на донации за време на Новогодишните празници.…
Во ноември: Годишен раст од 5,0% на вкупните депозити и од 9,6% на вкупната кредитна поддршка

Во ноември: Годишен раст од 5,0% на вкупните депозити…

Годишен раст од 5,0% на вкупните депозити и од 9,6% на вкупната…
Новогодишно изненадување од новиот мобилен оператор

Новогодишно изненадување од новиот мобилен оператор

Добиј дополнителен почетен кредит со секоја нова mSTART картичка и подготви се…
Убава вест: Владата најави предвремена исплата на декемвриските пензии – ова се датумите кога ќе легнат парите на сметките

Убава вест: Владата најави предвремена исплата на декемвриските пензии…

На седницата, на предлог на Министерството за труд и социјална политика е…
Објавен повик за субвенции на нови авиолинии

Објавен повик за субвенции на нови авиолинии

Министерството за транспорт и врски го објави јавниот повик за финансиска поддршка…
Набавка на 500 висококвалитетни јуници со цел стабилизација на млекопроизводството во земјата

Набавка на 500 висококвалитетни јуници со цел стабилизација на…

Бројот на молзни крави во земјава во текот на идните месеци ќе…
Изминатото деноноќие произведени 16.178 MWh и целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Изминатото деноноќие произведени 16.178 MWh и целосно задоволени потребите…

АД ЕСМ на 19.12.2022година произведе 16.178 MWh електрична енергија, со што целосно…