• април 19, 2023
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Хрватска бара сезонски работници: Угостителите со најмали плати, покажуваат податоци

Хрватска бара сезонски работници: Угостителите со најмали плати, покажуваат податоци

Сезоната се приближува, а со неа и големиот проблем на туристичките работодавци во последните години – недостаток на работници. Еден хотел во Хрватска буквално се соочува со проблемот што не може да најде хонорарна собарка со плата од 600 евра.

На социјалните мрежи се крена вистинска бура затоа што чистачите на станови бараат 20 евра на час, а платите во оваа професија се толку малку. Исто така, келнерите бараат повисоки плати, како на пример 1700 евра, за да работат во летниот сезон, иако просечната плата во Хрватска е 1500 евра.

Чистачите во Сплит започнаа протест за платите, а една работничка рекла дека не е точно дека нивните плати се 1500-1800 евра, туку има плата од 1054 евра со празници и прекувремени часови. Таа истакна дека работи и за сите празници, вклучувајќи ги Нова година, Божиќ и Велигден, што е разлика од оние кои чистат градинки и училишта. Градинките, пак, работат цела година без распуст и платата на домаќинка со 15 години работен стаж за чистење и средување е 690 евра. Некои луѓе работат во смени, вклучувајќи сабота и недела, но нивните плати се помалку.

Податоците на државниот завод за статистика во Хрватска покажуваат дека најмалку заработуваат вработените во угостителство и хотелиерство (746 евра), безбедносните и истражните активности (832 евра) и туристичките агенции (855 евра).

Образованието има важна улога за висината на платата, но индустријата значително влијае. Индустрии како телекомуникации, фармацевтика и финансии ги плаќаат подобро своите вработени , така што оние со пониско образование имаат повисоки плати од оние со високо образование во друга индустрија.

Кога се зема во предвид дека туризмот е една од најголемите индустрии во Хрватска, проблемот со недостигот на работници во туризмот може да има значаен ефект врз економијата на земјата.

Сепак проблемот со недостигот на работници во туризмот е глобален проблем и се појавува во многу земји низ светот. Иако високата безработица може да сугерира дека има доволно работници за работите во туризмот, вистинската слика е покомплицирана. Работата во туризмот е сезонска и не секој работник е подготвен или желен да работи во оваа индустрија. Затоа, е важно да се направат промени во начинот на работа и да се подобрат условите за работа на работниците во туризмот, за да може да се задржат работниците и да се оствари стабилност во оваа индустрија.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…