Илјадници луксузни германски автомобили заглавени во американските пристаништа

Илјадници автомобили од луксузните германски марки Ауди и Порше се заглавени на пристаништата во САД поради царинските проверки за делови од кинеско производство.

Двете марки припаѓаат на германскиот автомобилски гигант Volkswagen (VW) и вклучуваат делови направени од неговите добавувачи во Кина, вклучувајќи ја и провинцијата Ксинџијанг, честа тема во западната јавност поради сомневањата за прекршување на правата на малцинството Ујгур.

Можеби ќе ве интересира...

Русија повторно е меѓу петте најдобри извозници на жито во ЕУ

BiznisPRO

Драстичен пад на цените на нафтата на светските берзи

BiznisPRO

„Ново злато“: Цената на оваа храна скокна до небото

BiznisPRO