• ноември 26, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од App Store, ќе изградам нов телефон

Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од App Store, ќе изградам нов телефон

Илон Маск одговори на шпекулациите дека Твитер би можел да биде отстранет од Apple Store поради „безбедносни“ грижи, сугерирајќи дека може да направи „алтернативен паметен телефон“ доколку тоа се случи.

Како и секогаш со најбогатиот човек на светот, не е јасно дали се шегува или е сериозен.

На крајот на краиштата, ова е човекот кој тврдеше дека ќе стави крај на гладот ​​во светот и ќе го колонизира Марс. Да бидеме фер, тие работи сепак би можеле да се остварат, но можете да видите зошто поговорката „полупечен“ може да се примени на некои негови тврдења.

Прво отпушти илјадници луѓе, потоа многумина од нив повторно вработи, потоа „куп“ менаџери поднесоа оставки, а сега повторно го врати Доналд Трамп на платформата…

Тој, исто така, се чини дека е во некаков вид крстоносна војна за слобода на говорот – тој се нарекува себеси „апсолутист за слободен говор“ – но досега беше прилично нејасен за тоа што точно значи тоа.

Apple, од друга страна, има страници и страници со упатства што треба да ги следиме доколку сакаме апликациите да останат во Apple Store за iPhone и други уреди на Apple.

Тие упатства се вкоренети во идејата за „безбедност“ како што гледа Apple. Насловната страница гласи: „Кога луѓето инсталираат апликација од App Store, тие сакаат да бидат сигурни дека е безбедна – дека апликацијата не содржи вознемирувачка или навредлива содржина“.

Сега – поради идејата на Маск на Твитер – се појавија шпекулации дека апликацијата ќе биде отстранета од App Store, на што тој одговори:

„Се надевам дека нема да дојде до тоа, но ако дојде, ако нема друг избор, ќе направам алтернативен телефон.

Маск неодамна се пожали и на таксите на Apple што треба да ги плати Twitter, нарекувајќи ги „скриени 30 проценти данок на Интернет“.

Поврзани соддржини

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе…

На денешната седница, на предлог на Министерството за труд и социјална политика,…
Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит,…
Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери

Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги…

Пелетите не се атрактивни за македонските граѓани откако нивната цена за вреќа…
Нова цена на горивата во Македонија

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика денеска се очекува да ја определи новата цена…
ЕВН со новогодишни донации за религиозните заедници

ЕВН со новогодишни донации за религиозните заедници

ЕВН Македонија ја продолжува традицијата на донации за време на Новогодишните празници.…
Во ноември: Годишен раст од 5,0% на вкупните депозити и од 9,6% на вкупната кредитна поддршка

Во ноември: Годишен раст од 5,0% на вкупните депозити…

Годишен раст од 5,0% на вкупните депозити и од 9,6% на вкупната…
Новогодишно изненадување од новиот мобилен оператор

Новогодишно изненадување од новиот мобилен оператор

Добиј дополнителен почетен кредит со секоја нова mSTART картичка и подготви се…
Убава вест: Владата најави предвремена исплата на декемвриските пензии – ова се датумите кога ќе легнат парите на сметките

Убава вест: Владата најави предвремена исплата на декемвриските пензии…

На седницата, на предлог на Министерството за труд и социјална политика е…
Објавен повик за субвенции на нови авиолинии

Објавен повик за субвенции на нови авиолинии

Министерството за транспорт и врски го објави јавниот повик за финансиска поддршка…
Набавка на 500 висококвалитетни јуници со цел стабилизација на млекопроизводството во земјата

Набавка на 500 висококвалитетни јуници со цел стабилизација на…

Бројот на молзни крави во земјава во текот на идните месеци ќе…
Изминатото деноноќие произведени 16.178 MWh и целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Изминатото деноноќие произведени 16.178 MWh и целосно задоволени потребите…

АД ЕСМ на 19.12.2022година произведе 16.178 MWh електрична енергија, со што целосно…