• ноември 26, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од App Store, ќе изградам нов телефон

Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од App Store, ќе изградам нов телефон

Илон Маск одговори на шпекулациите дека Твитер би можел да биде отстранет од Apple Store поради „безбедносни“ грижи, сугерирајќи дека може да направи „алтернативен паметен телефон“ доколку тоа се случи.

Како и секогаш со најбогатиот човек на светот, не е јасно дали се шегува или е сериозен.

На крајот на краиштата, ова е човекот кој тврдеше дека ќе стави крај на гладот ​​во светот и ќе го колонизира Марс. Да бидеме фер, тие работи сепак би можеле да се остварат, но можете да видите зошто поговорката „полупечен“ може да се примени на некои негови тврдења.

Прво отпушти илјадници луѓе, потоа многумина од нив повторно вработи, потоа „куп“ менаџери поднесоа оставки, а сега повторно го врати Доналд Трамп на платформата…

Тој, исто така, се чини дека е во некаков вид крстоносна војна за слобода на говорот – тој се нарекува себеси „апсолутист за слободен говор“ – но досега беше прилично нејасен за тоа што точно значи тоа.

Apple, од друга страна, има страници и страници со упатства што треба да ги следиме доколку сакаме апликациите да останат во Apple Store за iPhone и други уреди на Apple.

Тие упатства се вкоренети во идејата за „безбедност“ како што гледа Apple. Насловната страница гласи: „Кога луѓето инсталираат апликација од App Store, тие сакаат да бидат сигурни дека е безбедна – дека апликацијата не содржи вознемирувачка или навредлива содржина“.

Сега – поради идејата на Маск на Твитер – се појавија шпекулации дека апликацијата ќе биде отстранета од App Store, на што тој одговори:

„Се надевам дека нема да дојде до тоа, но ако дојде, ако нема друг избор, ќе направам алтернативен телефон.

Маск неодамна се пожали и на таксите на Apple што треба да ги плати Twitter, нарекувајќи ги „скриени 30 проценти данок на Интернет“.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…