Изненадување: Еве ги платите во Италија

Околу 5,7 милиони Италијанци заработуваат помалку од 11.000 евра бруто годишно, соопшти денеска најголемиот италијански синдикат, левичарската асоцијација на синдикати (CGIL).

Просечниот национален доход на италијанските домаќинства во 2022 година изнесувал 31.500 евра бруто, што е многу помалку отколку во Германија (45.500) и Франција (41.700), се наведува во соопштението на CGIL, пренесува АНСА.

На ниските примања во Италија влијаеше високата стапка на ангажирање на присилни работници со скратено работно време (57,9 проценти), што е највисока стапка во еврозоната, како и високата стапка на вработени на привремени и повремени работни места (16,9 проценти). со висок работен дисконтинуитет, според извештајот на CGIL.

Можеби ќе ве интересира...

Најголемиот светски производител на чипови во неволја?

BiznisPRO

Повисоките трошоци за живот ја намалија потрошувачката на виски

BiznisPRO

Промени на глобалната берза: Вредноста на еврото падна во однос на американскиот долар

BiznisPRO