Статистика на Еуроконтрол: Две нискобуџетни авиокомпании направија над 5000 летови во еден ден

Превозниците на Стариот континент добро ги започнаа воздушните операции во јуни. Веќе на првиот ден од овој месец најмногу е забележан пораст на бројот на летови во однос на истиот период од претходната година, но има и такви за кои јуни не донесе раст.

Според статистиката на Еуроконтрол, на 1 јуни најголем број на поаѓања реализирал Рајанер, односно групацијата Рајанер, која ја носи титулата најфреквентен авиопревозник во Европа. Ирската нискобуџетна авиокомпанија на 1 јуни годинава реализираше 3.569 летови, додека истиот ден во 2024 година бројката беше 3.201.

На второ место по број на летови е easyJet, која на 1 јуни извршила 1.644 летови. На тој ден во 2023 година, превозникот реализирал 1.636 поаѓања, што значи дека оваа сезона бележи благ пораст.

Третата најпрометна авиокомпанија на Стариот континент беше Туркиш ерлајнс со 1.558 полетувања. Податоци за перформансите на турската национална авиокомпанија за 2023 година не се достапни, па не може да се утврди дали Туркиш ерлајнс порасна летово.

Четвртото место на ранг листата го зазеде Луфтханза со 1.226 летови на 1 јуни 2024 година. Во споредба со 1 јуни претходната година, германската авиокомпанија забележа благ пораст, бидејќи тогаш беа регистрирани 1.223 летови.

Ер Франс и КЛМ беа петти и шести најфреквентни на првиот ден од шестиот месец, соодветно, со 1.046 и 906 летови. Минатата година францускиот авиопревозник имаше 1.099 летови, а KLM имаше 868 полетувања.

Wizz Air Group годинава забележа 842 летови, додека лани имало 807 полетувања. И покрај големите проблеми со моторите, поради кои во еден момент дури и една петтина од флотата беше приземјена, сепак унгарскиот превозник успеа да реализира поголем број летови.

На првиот ден од јуни, групата Бритиш Ервејс превезе патници на 789 летови, а минатата година тоа го направи на 855 полетувања. Според статистиката на Еуроконтрол, британската авиокомпанија забележала голем пад.

Следен на листата е партнерот на Британците од групацијата IAG – шпанската Vueling. Нискобуџетната авиокомпанија имаше 643 летови на 1 јуни 2024 година, во споредба со 590 една година порано.

На десеттото место на листата на најпрометни европски авиокомпании е Пегасус со 549 летови на првиот ден од јуни 2024 година. Турската авиокомпанија извршила 536 летови во ист ден во 2023 година, што значи дека оваа сезона има повеќе полетувања.

Статистиката на Еуроконтрол покажува разлики меѓу европските авиокомпании, не само во вкупниот број на извршени летови, туку и во разликата во однос на истиот период лани. Први јуни годинава беше во сабота, додека истиот датум во 2023 година „падна“ во четврток.

Можеби ќе ве интересира...

Познато е за колку денари ќе бидат зголемени пензиите – Еве кој колку ќе добие со новото покачување од 5 отсто

BiznisPRO

Рекордна година за грчкиот туризам

BiznisPRO

Францускиот козметички гигант се враќа во Русија

BiznisPRO