Јапонија забранува извоз на луксузни стоки и не сака да плаќа во рубли

Јапонскиот генерален секретар Хироказу Мацуно во вторникот изјави дека од јапонските компании ќе биде побарано да одбијат доколку Русија бара исплати во рубљата за економски трансакции, особено во енергетскиот сектор.

Русија минатата недела побара од „непријателските“ земји да го плаќаат својот гас во рубли, а не во евра, откако САД и европските сојузници ги здружија силите во серијата санкции насочени кон Русија.

Јапонија, исто така, најави дека од 5 април ќе го забрани извозот на луксузни стоки во Русија, соопшти Министерството за економија, трговија и индустрија.

Забранетите предмети вклучуваат луксузни автомобили, мотоцикли, алкохолни пијалоци, козметика, модни предмети и уметнички дела, соопшти Министерството.

Можеби ќе ве интересира...

ИНВЕСТИЦИИ ОД 88 МИЛИЈАРДИ ЕВРА Технолошкиот гигант гради фабрика за чипови во Германија

Бизнис про

АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПРВА НА УДАР: Една четвртина од работните места во ЕУ може да ги извршува вештачката интелигенција

Бизнис про

„ГИ ПОЧИТУВАМЕ ЕВРОПСКИТЕ КЛИЕНТИ“: Гаспром продолжува со редовна испорака на гас

Бизнис про