Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им го зголеми данокот од 5 на 10 проценти.

5 проценти е данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки, соопшти министерот Бесими и најави зголемување на данокот за овие луксузни производи.

Сепак, нема да има зголемување на данокот за прехранбените продукти кои секојдневно ги користиме.

Можеби ќе ве интересира...

Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме – еве од кога

BiznisPRO

ОКТА: Резултатите од првиот квартал покажуваат силна прилагодена профитабилност

BiznisPRO

Ковачевски: Со нова инвестиција од 200 милиони евра стануваме крстосница на Балканот, ја поврзуваме земјата со регионалните и европските железнички коридори

BiznisPRO