• ноември 3, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Кутиров: Статусот на Овластен економски оператор обезбедува конкурентска предност и нови деловни можности за компаниите

Кутиров: Статусот на Овластен економски оператор обезбедува конкурентска предност и нови деловни можности за компаниите

„Програмата за Овластен економски оператор, која обезбедува конкурентска предност и нови деловни можности за компаниите, во последните неколку години станува се повеќе препознаена. Во моментов имаме 24 компании со статус на ОЕО во нашата земја, кои се вклучени во околу 50% од вкупниот обем на трговија според вредност. Фокусирани сме и на активностите за меѓусебно признавање на ОЕО во регионот, така што во овој момент воспоставивме меѓусебно признавање со Србија, а овој процес со Албанија е во завршна фаза“, истакна директорката на Царинската управа, Славица Кутиров, на панел дискусија „Унапредување на анализата на податоци за подобрување на ОЕО програмите“, одржана во рамки на Регионалната конференција на асоцијацијата за ОЕО во Белград, во организација на ГИЗ.

Во контекст на активностите на проектот Поддршка на регионалната економска интеграција, директорката Кутиров и директорите на Царинските управи од Црна Гора, Србија и Албанија дискутираа за новите можности за регионална соработка.

Директорката Кутиров нагласи дека понатамошната дигитализација продолжува преку развојот на нови системи и надградба на постоечките, согласно барањата на ЕУ. Со тоа ќе се овозможи подобрување на обработката на податоци, поефикасна анализа на ризик, консолидирани бази на податоци и понатамошни поедноставувања во царинските постапки, како чекор понатаму во олеснувањето на трговијата. Надградбите на системот СОЦДАД, размената на информации со другите институции, како и имплементацијата на Новиот едношалтерски систем, во чии рамки ќе се имплементира заедничка анализа на ризиците, ќе овозможат поефикасна проверка на потребните услови кои компаниите треба да ги исполнат за стекнување статус на ОЕО.

„Царинската управа работи и на воведување на сервис за завршување на царинската постапка за еден час, за царински декларации на зелен канал за кои се платени или обезбедени царинските давачки. Од оваа новина најголема корист ќе имаат компаниите кои поседуваат одобрение за Овластен економски оператор, како доверливи економски оператори, препознаени во процесот на анализа на ризик“, потенцираше таа.

Царинската управа е постојано исправена пред предизвикот да обезбеди баланс помеѓу поддршката и олеснување на легалната трговија, од една страна и ефикасни контроли од друга. Во оваа насока, Кутиров истакна дека нашето царинско законодавство е целосно усогласено со законодавството на ЕУ, што е забележано и во последниот извештај на Европската Комисија за напредокот на државата.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…