Лидерите на Г7 го потврдија исклучувањето на руските банки од SWIFT

Лидерите на Групата седум најразвиени земји во светот (Г7) денеска објавија дека западните сојузници одлучиле да исклучат „одредени руски банки“ од глобалниот меѓубанкарски комуникациски систем SWIFT.

Во заедничката декларација на Г7, издадена од француското претседателство, не е наведено кои руски банки ќе бидат погодени.

Се додава дека наскоро ќе биде формирана трансатлантска оперативна група која ќе ги координира санкциите против Русија.

Можеби ќе ве интересира...

По 8 март овој град подготвува уште два неработни дена за населението: Можеме ли и ние да направиме нешто слично?

BiznisPRO

Луфтханза предвидува дека утре поради штрајкот ќе бидат откажани до 90 отсто од летовите

BiznisPRO

Растот на глобалната трговија би можел да се удвои оваа година

BiznisPRO