• ноември 11, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Маск во се поголеми проблеми со Твитер: Директорите си заминуваат, доби ретко предупредување

Маск во се поголеми проблеми со Твитер: Директорите си заминуваат, доби ретко предупредување

Бурното преземање на Твитер од страна на Илон Маск продолжи да предизвикува конфузија, по оставките на главниот извршен директор на социјалната мрежа и реткото предупредување од Американската антимонополска агенција (FTC).

– Со голема загриженост ги следиме најновите настани на Твитер. Ниту еден извршен директор или компанија не е над законот – рече портпаролот на ФТЦ.

Тој потсети дека платформата мора да биде во согласност со одредени правила според условите на договорот потпишан со агенцијата за безбедност и доверливост на податоците. Тој договор, изменет оваа година, „ни дава нови алатки за да се осигураме дека тие се почитуваат и дека сме подготвени да ги користиме“, додаде портпаролот, мислејќи на казната што може да ја наложи FTC.

Сопственикот на Tesla и SpaceX пред седум дена отпушти половина од 7.500 работници на калифорниската компанија, десет откако ја презеде и стана нејзин единствен извршен директор. Стотици луѓе заминаа летово.

„Вашингтон пост“ пишува дека неколку директори си заминале, вклучувајќи ги и раководителите за приватност и усогласеност на податоците. Маска загрижува многу власти, огласувачи, организации за заштита на малцинствата и корисници.

Тој постојано се обидуваше да ги увери сите, забележувајќи дека умереноста на содржината, заштитата од злоупотреба на платформата, не е променета. Но, одлуките што тој ги донесува набрзина и неговите провокации на Твитер, веќе две недели предизвикуваат контроверзии.

Поврзани соддржини

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…
Утврдени нови цени на горивата

Утврдени нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити…

Анализирано на годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,5%, кој во…
Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.02.2023 година произведе 17.091 MWh електрична енергија, која е…
Падна одлука: Поскапуваат горивата

Падна одлука: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Падна одлука – Нови цени на горивата

Падна одлука – Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Ново значително поевтинување на горивата

Ново значително поевтинување на горивата

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит. Малопродажната…