• ноември 11, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Маск во се поголеми проблеми со Твитер: Директорите си заминуваат, доби ретко предупредување

Маск во се поголеми проблеми со Твитер: Директорите си заминуваат, доби ретко предупредување

Бурното преземање на Твитер од страна на Илон Маск продолжи да предизвикува конфузија, по оставките на главниот извршен директор на социјалната мрежа и реткото предупредување од Американската антимонополска агенција (FTC).

– Со голема загриженост ги следиме најновите настани на Твитер. Ниту еден извршен директор или компанија не е над законот – рече портпаролот на ФТЦ.

Тој потсети дека платформата мора да биде во согласност со одредени правила според условите на договорот потпишан со агенцијата за безбедност и доверливост на податоците. Тој договор, изменет оваа година, „ни дава нови алатки за да се осигураме дека тие се почитуваат и дека сме подготвени да ги користиме“, додаде портпаролот, мислејќи на казната што може да ја наложи FTC.

Сопственикот на Tesla и SpaceX пред седум дена отпушти половина од 7.500 работници на калифорниската компанија, десет откако ја презеде и стана нејзин единствен извршен директор. Стотици луѓе заминаа летово.

„Вашингтон пост“ пишува дека неколку директори си заминале, вклучувајќи ги и раководителите за приватност и усогласеност на податоците. Маска загрижува многу власти, огласувачи, организации за заштита на малцинствата и корисници.

Тој постојано се обидуваше да ги увери сите, забележувајќи дека умереноста на содржината, заштитата од злоупотреба на платформата, не е променета. Но, одлуките што тој ги донесува набрзина и неговите провокации на Твитер, веќе две недели предизвикуваат контроверзии.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…