Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32 денари по парче.

Се очекува намалување и на останатите пекарски производи за 10-15%. Во следниот период ќе поевтини и месото.

Ова доаѓа откако владата одлучи да им даде субвенционирана струја на 200 компании од секторот за прехрана.

Цената на прехранбените производи која вивна изминативе месеци поради светската криза ќе се стабилизира и со драстичното намалување на цените на горивата кои од 115 денари се спуштија на помалку од 86 денари за литар.

Можеби ќе ве интересира...

РКЕ СО НОВА ЦЕНА НА ГОРИВАТА – Се очекува големо намалување

BiznisPRO

Вицегувернерката Нацевска: Се забележува нагорно придвижување на каматните стапки за денарските депозити

BiznisPRO

Ангеловска-Бежоска: Корона-кризата докажа дека банкарскиот сектор е отпорен на шокови

BiznisPRO