• јуни 6, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Министерството за земјоделство: Зголемен интерес кај земјоделците за програмата за рурален развој за 2022

Министерството за земјоделство: Зголемен интерес кај земјоделците за програмата за рурален развој за 2022

Зголемен интерес кај земјоделците бележат последните пет јавни повици, кои беа распишани од програмата за рурален развој за 2022 година, преку кои се овозможи поддршка за набавка на трактор, поддршка за изградба на силоси, изградба на мандри, поддршка за набавка на опрема за производство на тутун и грантот за рурална жена, соопшти Министерството за земјоделство.

Рокот за аплицирање на овие јавни повици, како што појаснуваат од таму, беше до 20 мај, а до Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој пристигнатисе вкупно 2.901 апликација. Од нив, 2.675 апликации за набавка на трактори, 132 апликација за грантот од 6.000 евра за рурална жена, 62 апликации за набавка на опрема за производство на тутун, 24 апликации за изградба на силоси и 8 апликации за изградба на мандри.

„Поддршката на овие јавни повици е во форма на кофинансирање, односно до 75 % од вкупната вредност на набавениот трактор, силос и мандри или поединечно за корисник поддршката изнесува до 3.500.000 денари за трактор, 1 милион денари за силоси и 600.000 денари за мандри за корисник. Поддршката за набавка на опрема за производство на тутун е нова мерка, која овозможува инвестиции во машини за расадување тутун, машини за нижење тутун и метални конструкции за сушење тутун. Максималниот износ на поддршката за оваа мерка за корисник изнесува 4.500.000 денари. Зголемениот интерес за проектот за рурална жена нè мотивира и висината на грантот двојно ја зголемивме од 3.000 на 6.000 евра за корисник. Преку овој проект ги мотивираме жените земјоделки да се занимаваат со земјоделство“, додаваат од оваа институција.

„Како Министерство водиме грижа и даваме поддршка за секој земјоделец. Почнавме нова пракса, каде што нема селективност, нема правило прв дојден прв услужен, туку обезбедуваме поддршка за сите земјоделци што се јавиле на јавниот повик и приота ги исполнуваат мерките. Во наредниот период Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство преку програмата за рурален развој предвидува распишување нови два јавни повици за набавка на специјализирани комбајни и сушарници за ориз и јавен повик за изградба на пристапни патишта до земјоделски површини“, се потенцира во информацијата од Министерството.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…