• март 9, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

На листата на најпопуларни телефони во 2021 година доминира еден производител

На листата на најпопуларни телефони во 2021 година доминира еден производител

Counterpoint Research ја објави својата листа на 10 најпродавани телефони за 2021 година, а Apple доминира на листата со 7 од 10 уреди на неа.

iPhone 12 на Apple беше најпродаваниот уред во 2021 година, пред 12 Pro Max и iPhone 13, кој беше најпродаван уред во четвртиот квартал од 2021 година. iPhone 12 Pro е на четврто место, а потоа следи 2019 година iPhone 11.

Samsung и Xiaomi беа единствените преостанати брендови на Топ 10 листата, па Galaxy A12 се рангираше на шестото место, а по него е Xiaomi Redmi 9A, додека Redmi 9 се најде на десеттото место.

iPhone SE 2020 на Apple беше осми најпродаван уред во 2021 година, додека iPhone 13 Pro Max се најде на деветтото место. Топ 10-те најпродавани телефони сочинуваат 19% од вкупната глобална продажба и забележаа три проценти зголемување во однос на вредностите во 2020 година.

Не се очекува ништо друго освен продолжување на овој тренд, бидејќи Apple бележи рекордни количини на продадени модели од серијата iPhone 13, а штотуку е претставен новиот iPhone SE. Новиот SE нуди стар дизајн со модерен хардвер, од кој се издвојува чипот A15 Bionic.

Што се однесува до другите производители, едноставно поради бројот на модели што ги презентираат годишно, речиси е невозможно да се доближат до првите места. Единствената опција во која тоа би било можно би било да се претстави ултра евтин уред со одлични спецификации, но проблемот овде е економската исплатливост.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…