• ноември 1, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Над два милиони луѓе во Германија ќе добијат по 600 евра

Над два милиони луѓе во Германија ќе добијат по 600 евра

Повеќе од два милиони пензионери имаат право на паушална цена на енергијата, односно како вработени и како пензионери, соопшти Министерството за социјални работи на Германија.

На работниците веќе им беше исплатен енергетски бонус од 300 евра во септември. Износот од 300 евра е исплатен и на пензионери кои се вработени.

Германското Министерство за труд и социјална заштита соопшти дека исплатите за вработените и пензионерите меѓусебно не се исклучуваат. Како што објаснуваат, можно е да се добие паушал двапати.

Меѓутоа, ако примате повеќе од една пензија, на пример старосна пензија и пензија на починат партнер, енергетскиот паушал се плаќа само еднаш.

Според информациите на германските медиуми, бројот на двојно наградени пензионери е 90.000 пензионери кои работат при плаќање придонеси и 1.150.000 кои имаат мини-работа.

Според „Дојчер рентенверзичерунг“, опфатени се и 95.000 осигуреници кои сè уште работеле во септември, но се пензионирале пред 1 декември.

Во принцип, секој што има право на старосна пензија, инвалидска пензија или семејна пензија од законското пензиско осигурување од 1 декември 2022 година ќе добие паушал.

За уплата од 300 евра потребно е да имате пријавен престој во Германија. Плаќањето не подлежи на задолжителни придонеси за социјално осигурување и се плаќа автоматски.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…