• ноември 5, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Најголемиот пад од 1869 година: Која е причината за намалувањето на цената на златото

Најголемиот пад од 1869 година: Која е причината за намалувањето на цената на златото

Иако златото на пазарот речиси отсекогаш било синоним за стабилност, последните седум месеци цената на златото доживеа пад, што ги загрижи аналитичарите.

Според анализата на Дојче банк, падот на цената на златото е и најдолг од 1869 година. Само во октомври цената на златото падна за 1,6 отсто, додека од почетокот на годината цената на овој благороден метал е намалена за 11 отсто.

– Цените на златото забележаа најдолг пад од 1869 година со нагло зголемување на приносите на обврзниците. Исто така, како фактор се наведува комбинацијата со зголемувањето на каматните стапки на американската ФЕД и другите централни банки ширум светот – се наведува.

o Кога станува збор за приносите на обврзниците, во белешката на Дојче банк се наведува дека тие пораснале од -0,49 отсто во март на 1,54 отсто во октомври, што ја намалило привлечноста на златото, иако инфлацијата остана висока.

Поради состојбата на пазарот и мерките што ги преземаат централните банки низ Европа и светот, се очекува состојбата со цената на златото да продолжи да флуктуира.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…