НЕДЕЛА НА БЕСОТ: Земјоделците го прекинаа производството на Фолксваген

Од 7 јануари земјоделците протестираат против планираните (и сега делумно повлечени) кратења во земјоделскиот сектор и најавуваат „недела на бес“ на улиците на најголемата европска економија.

Производството во фабриката на Фолксваген во Емден, Источна Фризија, беше прекинато откако фармерите протестираа.

– Производството денеска е во застој – изјави во понеделникот портпаролката на VW.

Патиштата до фабриката беа блокирани од протестите на земјоделците. Поради тоа, не можеше вработените да дојдат на работа. Тоа влијаеше на производството на модели за согорување.

Производството на електрични автомобили не е предвидено да се рестартира до следната недела по божиќните празници. Не се знае точно колку вработени се погодени од исклучувањето. Производството требаше да продолжи во вторник.

Можеби ќе ве интересира...

Гаспром постави нов рекорд во испораката на гас во Кина

BiznisPRO

Беше распишан оглас за „најдобрата работа на светот“: Ретко кој ги исполнил условите

BiznisPRO

Поскапи и елките

BiznisPRO