Нов удар по паричникот на граѓаните: Во Србија од 1 јануари поскапуваат струјата и гасот

Според пресметките на Електростопанството на Србија, просечната сметка за струја за домаќинствата ќе биде зголемена за околу 300 динари (околу 2,5 евра).

Последното поскапување од 6,5 отсто на струјата беше на 1 септември, а на гасот во август за девет отсто.

Ѓедовиќ на Инстаграм напиша дека гасот во Србија во моментов е меѓу најевтините за индустријата и трет најприфатлив во Европа за домаќинствата.

Таа рече дека државата ќе продолжи да ја субвенционира цената на струјата, па цената на струјата ќе биде меѓу најниските во Европа.

Можеби ќе ве интересира...

Парното поскапува за 14,05% – причина екстремно високите цени на гасот на светските берзи

BiznisPRO

Драстичен скок на цената на горивата од утре

BiznisPRO

Поскапува патарината низ Грција – ако годинава одите на летување кај нашите соседи, спремете некое евро плус

BiznisPRO