• ноември 6, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Утре регулаторната комисија за енергетика стандардно како и секој понеделник ќе ја објави новата цена на горивата по која ќе се точат во следните 7 дена.

Со оглед дека на светските берзи нафтата од типот брент по кој се пресметува цената на горивата во Македонија, порасна на 98,5 долари можно е ново покачување на дизелот и бензинот.

Инаку ова се актуелните цени на нафтените деривати:

  • Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 92,50 (денари/литар)
  • Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 94,50 (денари/литар)
  • Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 99,00 (денари/литар)
  • Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 93,00 (денари/литар)
  • Мазут М-1 НС 50,067 (денари/килограм)

Поврзани соддржини

Пет златни совети како да заштедите гориво – ако ги почитувани овие правила трошоците ќе ги намалите и до 20 проценти

Пет златни совети како да заштедите гориво – ако…

Со малку внимание и размислување додека возите, можно е да заштедите до…
Пониска цена на црното злато: Денеска нафтата нешто поевтина

Пониска цена на црното злато: Денеска нафтата нешто поевтина

Цената на нафтата на светскиот пазар денеска падна за повеќе од шест…
Лоша вест: Поскапуваат горивата за 3 денари од литар, ова се новите цени кои ќе важат од полноќ

Лоша вест: Поскапуваат горивата за 3 денари од литар,…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…