• октомври 21, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Објавена листата на најбогатите на Балканот: Прв е Новак Ѓоковиќ, а еве кој Македонец е во топ 7

Објавена листата на најбогатите на Балканот: Прв е Новак Ѓоковиќ, а еве кој Македонец е во топ 7

Американската веб-страница „Celebrity networth“ на својата листа на богати ги вклучи некои од најпопуларните луѓе од земјите од поранешна Југославија.

Американската веб-страница „Celebrity networth“ која се занимава со проценки на вкупниот имот и финансиските активности на познатите личности од светот на спортот, музиката и другите гранки на шоу-бизнисот, вклучи некои од популарните луѓе од земјите на поранешна Југославија на неговата листа.

Освен што се занимавала со нивниот имот, таа ги објавила и нивните биографии, толкувани на свој начин.

 

Новак Ѓоковиќ – 220 милиони долари

Најуспешниот српски тенисер Новак Ѓоковиќ има нето вредност од 220 милиони долари.

Ѓоковиќ е еден од најдобрите тенисери на сите времиња со кариера исполнета со импресивни победи. Во 2016 година, тој стана првиот играч кој ги има сите три големи титули на три различни површини.

Тој е единствениот машки тенисер кој ги освоил сите девет турнири на Мастерс 1000. Во текот на кариерата во пет наврати беше првопласиран на АТП листата.

Лука Модриќ – 75 милиони долари

Лука Модриќ е хрватски фудбалер кој има нето вредност од 75 милиони долари, пишува „Celebrity networth“.

Фудбалерот на Реал Мадрид многумина го сметаат за еден од најдобрите играчи од средниот ред на сите времиња, ако не и најдобар во историјата на фудбалот, и нашироко е признат како најдобриот хрватски играч.

Откако ја започна својата кариера во Динамо Загреб како 16-годишник, тој се проби во Тотенхем и долги години играше во англиската Премиер лига. Со заминувањето во Мадрид заработи место меѓу најдобрите фудбалери на сите времиња, а како нејзин капитен ја предводеше хрватската репрезентација до второто место на Светското првенство 2018 година.

 

Драгана Мирковиќ – 100 милиони долари

Сајтот „Celebrity Net Worth“ објави дека токму Драгана е најбогата на српската естрада, а нејзиното богатство е околу 100 милиони долари.

Фолк ѕвездата Драгана Мирковиќ живее во Виена со сопругот Тони и децата Мануела и Марко, каде имаат и замок во кој уживаат со години.

Драгана Мирковиќ е најголемиот љубител на скапи автомобили на сцената, а нејзиниот возен парк вреди баснословни 3,5 милиони евра. Таа и нејзиниот сопруг Тони во својата колекција на автомобили ги имаат најлуксузните модели на саеми од марките „Ферари“, „Ламборџини“ и „Ролс-Ројс“, а поседуваат и „Бентли“, кој речиси никогаш не се паркира во гаража. Имаат и неколку Maybach, а интересно е што поседуваат дури и фабрика за купе на Maybach.

 

Дино Мерлин – 100 милиони долари

Пејачот и продуцент Дино Мерлин ги руши сите стереотипи кога е музиката во прашање.

Неговото богатство се проценува на 100 милиони долари. Тој е еден од најпопуларните и најуспешните музичари од Босна и Херцеговина. Мерлин свири гитара, бас гитара и клавијатури, стилови како поп, поп-рок, поп-фолк и диско.

Својата независна кариера ја започна во 1991 година и издаде осум соло албуми. Албумот „Sredinom“ од 2000 година беше еден од најпродаваните албуми во цела Југоисточна Европа во последните дваесет години.

 

Здравко Чолиќ – 20 милиони долари

Пејачот Здравко Чолиќ, кој има нето вредност од 20 милиони долари и важи за една од најголемите ѕвезди во регионот.

– Тој е многу популарен во областа некогаш позната како Југославија – наведува „Celebrity net worth“.

Објавил 15 студиски албуми, кои биле продадени во неверојатни томови низ Југославија, над 700.000 примероци. Ги сними и во Лондон, благодарение на Југотон. Тој е првиот пејач на кој му е доделена дијамантска плоча од таа издавачка куќа. На крајот на 2019 година, Здравко успеа да исполни шест белградски арени со турнејата наречена „Ono malo srece“ и со тоа да постави рекорд кога се во прашање домашните изведувачи и нивниот музички успех.

 

Горан Бреговиќ – 20 милиони долари

Композиторот и текстописец Горан Бреговиќ може да се пофали со големи успеси кога се работи за неговата кариера, но и со странски соработки. Неговото богатство е еднакво на богатството на Чолиќ. Бреговиќ е и пејач, но свири и гитара и бас.

Првичната популарност ја стекна како водач, текстописец и гитарист на групата Бијело Дугме. Бендот е формиран во 1974 година и траел до 1989 година. Горан Бреговиќ сними неколку филмови, меѓу кои „Глуви барут“, „Kuduz“, „Arizona Dream“. Тој компонираше песни за многу популарни музичари, меѓу кои и Иги Поп.

 

Горан Пандев – 5 милиони долари

Горан Пандев е македонски професионален фудбалер кој има нето вредност од 5 милиони долари. Горан Пандев е роден во Струмица, СФР Југославија во јули 1983 година. Тој е напаѓач кој професионално дебитираше во 2000 година за Беласица каде играше до 2001 година. Од 2001 до 2004 година Пандев играше за Интернационале. Тој беше позајмен на Специја Калчо од 2002 до 2003 година и во Анкона од 2003 до 2004 година. Играше за Лацио од 2004 до 2009 година каде постигна 48 гола на 159 натпревари. Пандев играше за Интер повторно од 2009 до 2011 година и беше позајмен во Наполи од 2011 до 2012 година. Тој играше за Наполи од 2012 до 2014 година каде имаше 13 гола во 62 натпревари. Од 2014 до 2015 година играше за Галаштарај, а од 2015 година игра за Џенова. Пандев се натпреварува и на меѓународен план за Македонија. Од 2001 до 2013 година имаше 26 гола на 75 натпревари.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…