Огромен дефект на автопилотот: Тесла ги повлекува сите возила од 2012 година продадени во САД

Компанијата Тесла ги повлекува сите возила што ги продаде во САД, а станува збор за сите модели од 2012 година. Причината е што системот кој им помага на возачите да обрнат внимание при користењето на опцијата за автоматско пилотирање.

Овој систем за клучна помош на возилата на Tesla му овозможува на возилото автоматски да управува, да забрзува, да сопира и да остане во лента, но автомобилот без возач не може да вози. Сепак, направените тестови открија дека овој систем е многу лесен за мамење и дека возачите на автомобили на Tesla биле фатени како возат пијани или седат на задното седиште. Националната управа за безбедност во сообраќајот на автопатите вели дека откриле дека возачите воопшто не обрнуваат внимание кога системот е вклучен и активиран.

Од друга страна, од компанијата Tesla наведуваат дека не се согласуваат со оваа анализа на Националната агенција, но дека ќе го ажурираат софтверот кој треба да ги подобри дополнителните контроли и предупредувања до возачите додека користат автопилот.

Таа одлука на компанијата Тесла не значи дека сега сопствениците на возила ќе мора да ги возат своите автомобили некаде, со оглед на тоа дека се работи за автоматско и далечинско ажурирање на софтверот. Сопственикот на компанијата, Илон Маск, одлуката за отповикување на возилото Tesla ја гледа како целосно анахрона и погрешна.

Што покажа двегодишната истрага?
Американската Национална управа за безбедност на сообраќајот на автопатиштата почна да го истражува автопилотот на Tesla пред повеќе од две години поради повеќе од 10 несреќи во кои возило на Tesla во режим на автопилот удри во паркирани возила за итни случаи. Агенцијата открила дека од 956 возила кои биле прегледани, во 322 случаи била констатирана поврзаност со софтверот.

И додека компанијата најавува ажурирање на софтверот со цел да обезбеди дополнителна контрола и предупредувања за возачите додека го користат системот за автоматско пилотирање, не е јасно што ќе се случи со автомобилите на Tesla кои се возат во Европа и низ светот.

Имено, компанијата не одговорила на прашањето дали ќе има повлекување возила надвор од САД, пишува Јуруњуз Србија.

Можеби ќе ве интересира...

Ќе ни се удри од глава: Германските производители го критикуваат воведувањето царини за кинеските автомобили

BiznisPRO

Акциите на Tesla пораснаа

BiznisPRO

Volkswagen минатата година ја надмина Tesla по продажба на нови електрични возила во Германија

BiznisPRO