• октомври 31, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ОГРОМЕН СКОК НА ЦЕНАТА НА ПЧЕНИЦАТА: Причината е пропаѓањето на Црноморскиот договор

ОГРОМЕН СКОК НА ЦЕНАТА НА ПЧЕНИЦАТА: Причината е пропаѓањето на Црноморскиот договор

Цената на пченицата во тргувањето денеска скокна откако Русија се повлече од договорот со Украина за извоз на жито по нападите на бродовите вклучени во обезбедувањето на трговскиот пат преку Црното Море.

Пченицата за испорака следниот месец поскапе за 5,5 отсто на 8,75 долари за бушел (27,2 килограми) на трговската берза во Чикаго, достигнувајќи максимум од 8,93 долари во почетокот на тргувањето. Цената на пченката се зголемила за 2,2 отсто по бушел (25,4 килограми), додека сојата зајакнала за 1,0 отсто на 14,13 долари, пренесува Раша тудеј.

Договорот за жито, со посредство на ОН и Турција, беше договорен меѓу Русија и Украина во јули, со цел да се деблокира извозот на земјоделски производи преку Црното Море од Русија и Украина, кои беа запрени поради воениот конфликт меѓу двете земји.

Москва во саботата објави дека се повлекува од договорот поради напади со беспилотни летала врз бродовите на руската Црноморска флота кои обезбедуваат премин на земјоделски товар. Киев ниту го потврди ниту негира извршувањето на нападот, а одлуката на Русија ја окарактеризира како „примитивна уцена“.

Заедничкиот координативен центар во Истанбул денеска соопшти дека ОН, Турција и Украина се договориле за план за заминување на 16 бродови лоцирани во турските територијални води и покрај одлуката на Русија да го суспендира договорот.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…