• март 16, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Оваа апликација во моментов најчесто се презема во Украина

Оваа апликација во моментов најчесто се презема во Украина

Апликацијата Starlink, која им овозможува на луѓето пристап до сателитски интернет сервис, стана најсимнуваната апликација во Украина, покажуваат новите податоци.

Дејли мејл објави дека апликацијата е преземена речиси 100.000 пати во Украина, а глобалните преземања се зголемени за повеќе од трипати во последните две недели. Потсетуваме, по руската инвазија на Украина, Илон Маск најави дека неговата компанија SpaceX ќе испрати помош во таа земја во вид на сателитски антени.

Податоците за преземање доаѓаат од Sensor Tower, кој обезбедува податоци за App Store и Google Play. Само во неделата апликацијата е преземена 21.000 пати на глобално ниво.Ова е најголемиот број на инсталации во еден ден, додаваат од компанијата, а најмногу преземања доаѓаат од Украина.

По Starlink, Украинците моментално ја преземаат апликацијата Air Alarm (Ukrainian Alarm), која е создадена за да им олесни на жителите да добиваат предупредувања за воздушни тревоги.

„Вклучете го Starlink само кога е потребно“
Маск на почетокот на март предупреди дека има големи шанси сателитската широкопојасна услуга Starlink на неговата компанија да биде цел на непријателите во Украина. Тој ги советуваше корисниците да стават лесна камуфлажа над антената за да избегнат визуелно откривање на старлинката. Тој исто така рече дека корисниците треба „да ја вклучат ѕвездата само кога е потребно и да ја постават антената што подалеку од луѓето“, објави Би-Би-Си.

Реакцијата на Маск дојде неколку дена откако беше предупредено дека уредите кои примаат сателитски сигнали може да станат еден вид патоказ за руските воздушни напади.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…