• ноември 1, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„Побарувачка од клиенти и повисоки од очекувањата“ – Приходите на „Епл“ повисоки во однос на лани

„Побарувачка од клиенти и повисоки од очекувањата“ – Приходите на „Епл“ повисоки во однос на лани

Apple беше едно од големите изненадувања за време на сезоната на приходи во минатиот квартал, пркосејќи на најоптимистичките прогнози за кварталот што завршува на 30 септември.

Apple соопшти дека заработката за трите месеци што завршуваат во септември, четвртиот фискален квартал на групацијата, е утврдена на 1,29 долари, што е за 4 отсто повеќе од истиот период минатата година. Приходите на групата, велат од Apple, се зголемиле за 2 отсто во однос на минатата година на рекордни 90,15 милијарди долари, нешто над проценките на аналитичарите од 88,9 милијарди долари.

Компанијата на 27 октомври соопшти дека приходите на iPhone се зголемиле за 9,6 отсто од минатата година на 42,62 милијарди долари. Продажбата во Кина, еден од нејзините најголеми пазари, се зголеми за 6,25 отсто на 15,47 милијарди долари. Нето-продажбата на Mac се зголеми за 25 отсто на 11,51 милијарди долари, додека продажбата на уреди за носење, домашни уреди и додатоци, вклучувајќи го и Apple Watch, се зголеми за 9,8 отсто на 9,65 милијарди долари.

Овие резултати беа доказ дека Apple не беше погоден од тековниот економски пад. Инвеститорите стравуваа дека, како и остатокот од технолошката индустрија, гигантот од Купертино ќе биде погоден од намалување на трошоците. Потрошувачите се погодени од инфлацијата, која е највисока во последните 40 години, што предизвика многу од нив да ги намалат трошоците.

Оваа инфлација, против која централните банки на Запад се борат со агресивни зголемувања на каматните стапки, може да ја турне економијата во рецесија, веќе предупредија економистите и бизнис лидерите. Како резултат на тоа, постои загриженост дека потрошувачите ќе го одложат и нивното планирано купување на технолошки производи.

На пример, инвеститорите стравуваат дека потрошувачите би ја одложиле желбата да се префрлат на нови iPhone уреди до подобри денови. Покрај тоа, Microsoft, Alphabet, Amazon и Meta Platforms, ривалите на Apple, претходно предупредија дека влошувањето на економијата влијае врз нив.

Но, извршниот директор на Apple, Тим Кук, минатата недела сугерираше дека Apple игра во сопствена лига, надвор од конкуренцијата.

– iPhone порасна за 10 отсто на 42,6 милијарди долари – ги потсети Кук аналитичарите за време на повикот за заработка. „Побарувачката на клиентите беше силна и подобра отколку што очекувавме да биде.

Сепак, има проблем, додаде тој: снабдување.

– Во однос на новите производи, 14 и 14 Pro и Pro Max, се уште е многу рано за конкретни податоци. Но, од самиот почеток производството на моделите 14 Pro и 14 Pro Max беше ограничено и тоа продолжува до ден-денес – рече извршниот директор.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…