„Побарувачка од клиенти и повисоки од очекувањата“ – Приходите на „Епл“ повисоки во однос на лани

Apple беше едно од големите изненадувања за време на сезоната на приходи во минатиот квартал, пркосејќи на најоптимистичките прогнози за кварталот што завршува на 30 септември.

Apple соопшти дека заработката за трите месеци што завршуваат во септември, четвртиот фискален квартал на групацијата, е утврдена на 1,29 долари, што е за 4 отсто повеќе од истиот период минатата година. Приходите на групата, велат од Apple, се зголемиле за 2 отсто во однос на минатата година на рекордни 90,15 милијарди долари, нешто над проценките на аналитичарите од 88,9 милијарди долари.

Компанијата на 27 октомври соопшти дека приходите на iPhone се зголемиле за 9,6 отсто од минатата година на 42,62 милијарди долари. Продажбата во Кина, еден од нејзините најголеми пазари, се зголеми за 6,25 отсто на 15,47 милијарди долари. Нето-продажбата на Mac се зголеми за 25 отсто на 11,51 милијарди долари, додека продажбата на уреди за носење, домашни уреди и додатоци, вклучувајќи го и Apple Watch, се зголеми за 9,8 отсто на 9,65 милијарди долари.

Овие резултати беа доказ дека Apple не беше погоден од тековниот економски пад. Инвеститорите стравуваа дека, како и остатокот од технолошката индустрија, гигантот од Купертино ќе биде погоден од намалување на трошоците. Потрошувачите се погодени од инфлацијата, која е највисока во последните 40 години, што предизвика многу од нив да ги намалат трошоците.

Оваа инфлација, против која централните банки на Запад се борат со агресивни зголемувања на каматните стапки, може да ја турне економијата во рецесија, веќе предупредија економистите и бизнис лидерите. Како резултат на тоа, постои загриженост дека потрошувачите ќе го одложат и нивното планирано купување на технолошки производи.

На пример, инвеститорите стравуваат дека потрошувачите би ја одложиле желбата да се префрлат на нови iPhone уреди до подобри денови. Покрај тоа, Microsoft, Alphabet, Amazon и Meta Platforms, ривалите на Apple, претходно предупредија дека влошувањето на економијата влијае врз нив.

Но, извршниот директор на Apple, Тим Кук, минатата недела сугерираше дека Apple игра во сопствена лига, надвор од конкуренцијата.

– iPhone порасна за 10 отсто на 42,6 милијарди долари – ги потсети Кук аналитичарите за време на повикот за заработка. „Побарувачката на клиентите беше силна и подобра отколку што очекувавме да биде.

Сепак, има проблем, додаде тој: снабдување.

– Во однос на новите производи, 14 и 14 Pro и Pro Max, се уште е многу рано за конкретни податоци. Но, од самиот почеток производството на моделите 14 Pro и 14 Pro Max беше ограничено и тоа продолжува до ден-денес – рече извршниот директор.

Можеби ќе ве интересира...

Coca-Cola лансира нов производ на пазарот – но не секој што го сака ќе може да го купи

BiznisPRO

Драстичен пад на цените на нафтата на светските берзи

BiznisPRO

Ова е највредниот хотелски бренд во светот: Кој друг е во Топ 10

BiznisPRO