Поскапе гасот во Европа: Пазарот бурно реагираше на затворениот гасовод

Цената на гасот во Европа денеска по една недела повторно порасна на ниво над 40 евра за мегават-час.

Според податоците на амстердамската берза ТТФ, европските фјучерси на гас се продавале во 13 часот и 10 минути по цена од 43.100 евра за мегават-час, што е за речиси 10 отсто повисока од петокот.

Последен пат цената на гасот беше над 40 евра за мегават-час пред една недела.

Според германскиот Virshaftvohe, пазарот реагирал на вчерашното затворање на гасоводот меѓу Финска и Естонија, предизвикано од пад на притисокот.

Според финскиот оператор, можно е да имало истекување на гас, но истрагата се уште не е завршена. Засега, се додава, инцидентот не претставува закана за снабдувањето со гас во Европа, но ја покажа ранливоста на мрежата за снабдување.

Друга причина за поскапувањето на бензинот е нападот на палестинскиот Хамас врз Израел, кој, додуша, имаше поголемо влијание врз цената на нафтата и стравот дека конфликтот може да се прошири.

И покрај ваквиот скок, цената на гасот и натаму е значително под нивото на лани кога во еден момент достигна 300 евра за мегават-час.

Можеби ќе ве интересира...

Ги има четири во Западна Европа: Ова се 10-те НАЈСКАПИ ГРАДОВИ во светот

BiznisPRO

Германија моли за работна сила: Недостигот од квалификувани работници ги мачи повеќето компании

BiznisPRO

Утврдени цените на горивата за следните денови

BiznisPRO