Црвено море / фото Бизниспро

Приходите од Суецкиот канал се намалени за половина

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси денеска изјави дека приходите од Суецкиот канал се намалени за половина оваа година поради влијанието на нападите на Хутите врз поморството.

Зборувајќи за ефектот од војната меѓу Израел и Хамас и другите прекугранични несогласувања што ги предизвика конфликтот, Ал Сиси рече дека „суецкиот канал, кој му носеше на Египет речиси 10 милијарди годишно“, сега е намален приход за 40 до 50 проценти и Египет мора да продолжи да ги исполнува своите финансиски обврски со „компаниите и партнерите“, пренесува Teletrader.

Тој зборуваше за тоа за време на конференцијата со нафтените компании на египетскиот енергетски саем (EGYPES) ​​2024 година, кој се одржува во Каиро и ќе трае до среда.

Можеби ќе ве интересира...

„Ново злато“: Цената на оваа храна скокна до небото

BiznisPRO

Збогум: Шишиња Кока-Кола, познати парфеми и виски ја напуштаат Европа?

BiznisPRO

Ќе работат 4 дена во неделата: Вработените во оваа земја ќе може да ги исклучуваат телефоните за време на викендите и ќе можат да ги игнорираат пораките од шефовите

BiznisPRO