Jeep / фото Бизниспро

Проблем со одмрзнување на шофершајбната: Познатиот американски производител на автомобили повлекува 200.000 хибриди на Jeep

Одредени модели на Wrangler 4xe и Grand Cherokee 4xe, кои компанијата „Џип“ ги произведуваше во последните три години, ќе бидат повлечени од патиштата, поради софтверски проблем што оневозможува соодветно одмрзнување на ветробранското стакло.

Само четири месеци по последното повлекување, Jeep повлекува речиси 200.000 plug-in хибридни возила поради нов проблем.

Во отповикувањето објавено од производителот на автомобили и објавено од Националната управа за безбедност на сообраќајот на автопати се наведува дека Wrangler 4xe и Grand Cherokee 4xe може да имаат софтверска грешка што го спречува одмрзнувачот на шофершајбната да работи соодветно под одредени услови.

Избран број модели на Wrangler со хибриден погон произведени помеѓу 2021 и 2024 година, како и хибридни Grand Cherokee модели произведени помеѓу 2022 и 2024 година, беа изградени со неправилно програмиран компјутерски софтвер.

Ова повлекување влијаеше повеќе на Wrangler 4xe, бидејќи Jeep треба да го репрограмира софтверот во единицата ECU од дури 139.318 автомобили, додека помал број сопственици на plug-in хибриди Grand Cherokee, 59.825 од нив, чекаат повик од овластен сервисен центар кој ќе ја поправи грешката на ист начин.

Сопствениците на возила со спорниот софтвер ќе бидат известени до 5 април, а Jeep ќе го реши проблемот на свој трошок со ажурирање на контролната единица.

Стелантис не бега од одговорност, иако за овој проблем дознале дури кон средината на минатата година, додека истражувале нефункционални системи за одмрзнување што се случиле во текот на зимата, пренесува Кликс.

Откако ја сфати грешката, американскиот производител веќе го имплементира новиот софтвер во новите модели, па доколку планирате да купите Jeep не треба да се грижите за овој проблем, освен ако не изберете користен модел.

Можеби ќе ве интересира...

Не им требаат оние со плитки џебови: Познатиот бренд го става клучот во бравата на 150 продажни места

BiznisPRO

Индија купи три милиони барели нафта од Русија

BiznisPRO

Не е виден од април 2022 година: Биткоинот над 45.000 долари

BiznisPRO