Рекордниот раст на населението во Канада лош за домувањето и БДП

Населението на Канада треба да достигне рекордни 40,77 милиони во 2023 година, најмногу благодарение на привремената имиграција, но растот на населението не дојде без предизвици, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на Статистика на Канада (SC).

Според податоците на SC, Канада била побогата за 1,27 милиони луѓе во 2023 година, што е за 3,2 отсто повеќе од претходната година, што е највисок годишен раст од 1957 година.

Приливот на имигранти, сепак, се обвинува за недостигот на станови, а цените на куќите и становите се толку многу зголемени што достапноста падна на рекордно ниско ниво. Сето ова многу му наштети на премиерот Џастин Трудо, кој се соочува со пад на популарноста.

Растот на населението, исто така, го намали бруто домашниот производ (БДП) по глава на жител и придонесе за пад на продуктивноста, покажуваат бројките од последниот квартал. На ова предупредуваат економистите на Националната банка на Канада.

„Во 2023 година, 97,6 отсто од растот на канадското население се припишува на меѓународната имиграција (постојана и привремена), а само останатите 2,4 отсто потекнуваат од природниот прираст“, ​​се вели во извештајот на заводот за статистика.

„Ова е втора година по ред како привремената имиграција поттикнува раст на населението и трета година по ред со нето зголемување на жителите без дозвола за постојан престој“, додаваат од Комитетот.

Канада во голема мера зависи од имиграцијата за да ја поттикне својата работна сила и економскиот раст. Во 2021 година, речиси четвртина од населението не е родено во Канада, што е највисока цифра меѓу земјите од групата Г7, се вели во извештајот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Во изминатите неколку месеци, либералната влада на Трудо се обидуваше да се спротивстави на притисокот и донесе мерки кои се обидуваат да ограничат колку странски студенти и жители без постојани дозволи за престој можат да влезат во земјата секоја година.

Се проценува дека на 1 јануари 2024 година, во Канада живееле 2.661.784 жители без постојана дозвола за престој. Од тој број, 2.332.886 имале работни дозволи и членови на семејството со кои живееле. 328.898 од нив биле баратели на азил со или без дозвола за студирање или работа.

Можеби ќе ве интересира...

САД инвестираат пет милијарди долари во чипови

BiznisPRO

Познатиот синџир ги затвора продавниците

BiznisPRO

Гигантот во проблеми: Веста за наводните труења со Кока-Кола во Хрватска одекна низ светот

BiznisPRO