Русија го ограничи пристапот до Google News

Рускиот медиумски регулатор Роскомнадзор го ограничи онлајн сервисот за вести Гугл њуз (News.Google), обвинувајќи го дека обезбедува пристап до „лажни“ информации за руската офанзива во Украина, објавија денеска руските новински агенции.

Одлуката е донесена на барање на руското главно обвинителство, се наведува во соопштението на Роскомнадзор.

„Овој онлајн сервис за вести обезбеди пристап до бројни публикации и материјали кои содржат лажни информации… за развојот на специјална воена операција на територијата на Украина“, се вели во соопштението.

Можеби ќе ве интересира...

Банкрот на една од најголемите платформи за тргување со криптовалути

Бизнис про

Илон Маск отпушти речиси половина од вработените во „Твитер“, а на оние што останаа им постави нов ултиматум

Бизнис про

Европските производители на автомобили апелираат: „Сакаме повеќе полначи за електрични возила“

Бизнис про